Cr12MoV проти D2 проти SKD11: сімейство D2 у різних стандартах
Cr12MoV, D2 і SKD11 мають спільну спадщину сталі для холодної обробки з 12% хрому, але це не три назви однієї сталі. Цей посібник відокремлює справжні еквіваленти від старішого, біднішого родича.
Три назви, дві сталі
Сімейство сталей для холодної обробки з 1.5% C – 12% Cr зазначають по всьому світу, але стандарти поділяються на два покоління:
| Марка | Стандарт | C | Cr | Mo | V | Взаємозв'язок |
|---|---|---|---|---|---|---|
| D2 | AISI/ASTM A681 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.7–1.2 | 0.5–1.1 | Еталонна марка |
| SKD11 | JIS G4404 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.8–1.2 | 0.2–0.5 | Близький еквівалент D2 |
| 1.2379 | EN ISO 4957 | 1.45–1.60 | 11.0–13.0 | 0.7–1.0 | 0.7–1.0 | Близький еквівалент D2 |
| Cr12Mo1V1 | GB/T 1299 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.8–1.2 | 0.5–1.1 | Близький еквівалент D2 |
| Cr12MoV | GB/T 1299 | 1.45–1.70 | 11.0–13.5 | 0.4–0.6 | 0.15–0.3 | Старіший, бідніший варіант |
Застереження щодо Cr12MoV
Cr12MoV походить від лінії інструментальної сталі з 12% Cr радянської епохи, з приблизно половиною молібдену та третиною ванадію порівняно з D2. Наслідки на практиці:
- Нижча реакція вторинного твердіння та трохи нижча стабільність досяжної твердості за 60+ HRC.
- Грубіший розподіл карбідів у великих перерізах, із дещо нижчими в'язкістю та стабільністю зносостійкості.
- Вона гартується та чудово працює для штампів загального вирубного штампування, згинання та холодного формування — величезна встановлена база це доводить — але вона не є прямою рівноцінною заміною D2 для тривалого інструменту з високим зносом.
Що все ще приховує поняття «близький еквівалент»
Навіть серед справжніх еквівалентів стандарти відрізняються щодо допустимої карбідної смугастості, чистоти та стану постачання; нижча верхня межа ванадію в SKD11 трохи знижує зносостійкість порівняно з партією D2 із високим вмістом ванадію. Версії, очищені під маркою (D2 після електрошлакового переплаву, порошкові варіанти та модифіковані марки, такі як DC53), існують саме тому, що базове сімейство залишає простір для вдосконалення.
Правило заміни
Вважайте SKD11, 1.2379 і Cr12Mo1V1 взаємозамінними відправними точками для експлуатації D2, перевіреними за сертифікатом заводу. Вважайте Cr12MoV окремою, економічнішою маркою: вона підходить для своїх застосувань, але коли на кресленні зазначено D2, постачання Cr12MoV без згоди конструктора інструменту є заміною, яку слід розкривати, а не припускати.
Поведінка під час термічної обробки
Усі члени сімейства гартуються в тому самому вікні — аустенітизація близько 1020–1050 °C, загартування в оливі, на повітрі або в газі залежно від перерізу та відпуск до 58–62 HRC — але реакція відрізняється залежно від вмісту легуючих елементів. D2 та її близькі еквіваленти демонструють виражений пік вторинного твердіння під час відпуску близько 510–530 °C, який цехи використовують, щоб поєднати високу твердість із розмірною стабільністю для калібрів і точних матриць. Cr12MoV, з меншою кількістю молібдену та ванадію, має пологішу вторинну реакцію і частіше піддається низькому відпуску (близько 200 °C) для максимальної твердості, приймаючи нижчу в'язкість. Залишковий аустеніт після загартування є значним у всьому сімействі; охолодження або багаторазові відпуски є стандартною практикою для точних інструментів. Карбідна сегрегація також масштабується з розміром зливка: у великих блоках усі ці марки — Cr12MoV найбільше — демонструють смугасті карбіди, які надають перевагу одному напрямку шліфування і можуть розколювати тонкі кромки, тому важкі інструменти зазначають у кованому матеріалі або матеріалі після електрошлакового переплаву, а сама назва марки в сертифікаті ніколи не розповідає всієї історії.
Останнє оновлення 2026-11-03. Part of the Steel.Wiki guides — see all guides.
