Cr12MoV vs D2 vs SKD11: rodzina D2 w różnych normach

Cr12MoV, D2 i SKD11 mają wspólne dziedzictwo stali do pracy na zimno o zawartości 12% chromu, ale nie są trzema nazwami jednej stali. Ten przewodnik oddziela prawdziwe odpowiedniki od starszego, uboższego kuzyna.

Trzy nazwy, dwie stale

Rodzina stali do pracy na zimno o składzie 1.5% C – 12% Cr jest specyfikowana na całym świecie, ale normy dzielą się na dwie generacje:

Gatunek Norma C Cr Mo V Powiązanie
D2 AISI/ASTM A681 1.40–1.60 11.0–13.0 0.7–1.2 0.5–1.1 Gatunek referencyjny
SKD11 JIS G4404 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.2–0.5 Bliski odpowiednik D2
1.2379 EN ISO 4957 1.45–1.60 11.0–13.0 0.7–1.0 0.7–1.0 Bliski odpowiednik D2
Cr12Mo1V1 GB/T 1299 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.5–1.1 Bliski odpowiednik D2
Cr12MoV GB/T 1299 1.45–1.70 11.0–13.5 0.4–0.6 0.15–0.3 Starszy, uboższy wariant

Zastrzeżenie dotyczące Cr12MoV

Cr12MoV wywodzi się z linii stali narzędziowych o zawartości 12% Cr z epoki radzieckiej, o zawartości molibdenu wynoszącej mniej więcej połowę oraz wanadu wynoszącej jedną trzecią zawartości w D2. Konsekwencje w praktyce:

  • Słabsza odpowiedź hartowania wtórnego i nieco niższa stabilność osiągalnej twardości przy twardości 60+ HRC.
  • Grubszy rozkład węglików w dużych przekrojach, przy nieco niższej udarności i powtarzalności zużycia.
  • Hartuje się i pracuje całkowicie dobrze w ogólnych matrycach do wykrawania, gięcia i formowania na zimno — dowodzi tego ogromna baza zainstalowanych narzędzi — ale nie jest równorzędnym zamiennikiem D2 w oprzyrządowaniu o długich seriach i wysokim zużyciu.

Co nadal kryje określenie „bliski odpowiednik”

Nawet wśród prawdziwych odpowiedników normy różnią się dopuszczalnym pasmowaniem węglików, czystością i stanem dostawy; niższy pułap wanadu w SKD11 nieco zmniejsza odporność na zużycie w porównaniu z wytopem D2 o wysokiej zawartości wanadu. Wersje udoskonalone markowo (D2 przetapiana ESR, warianty proszkowe oraz gatunki zmodyfikowane, takie jak DC53) istnieją właśnie dlatego, że rodzina bazowa pozostawia pole do poprawy.

Reguła zastępowania

Traktuj SKD11, 1.2379 i Cr12Mo1V1 jako zamienne punkty wyjścia do zastosowań D2, zweryfikowane na podstawie atestu hutniczego. Traktuj Cr12MoV jako odrębny, bardziej ekonomiczny gatunek: odpowiedni do własnych zastosowań, ale gdy rysunek wskazuje D2, dostarczenie Cr12MoV bez zgody projektanta narzędzia jest zastąpieniem, które należy ujawnić, a nie zakładać.

Zachowanie podczas obróbki cieplnej

Wszystkie stale z rodziny hartują się w tym samym oknie — austenityzacja około 1020–1050 °C, chłodzenie w oleju, powietrzu lub gazie w zależności od przekroju oraz odpuszczanie do 58–62 HRC — ale odpowiedź różni się w zależności od zawartości składników stopowych. D2 i jej bliskie odpowiedniki wykazują wyraźny pik hartowania wtórnego przy odpuszczaniu około 510–530 °C, który zakłady wykorzystują, aby połączyć wysoką twardość ze stabilnością wymiarową w sprawdzianach i matrycach precyzyjnych. Cr12MoV, o mniejszej zawartości molibdenu i wanadu, ma bardziej płaską odpowiedź wtórną i jest częściej odpuszczana niskotemperaturowo (około 200 °C) dla maksymalnej twardości, przy akceptacji niższej udarności. Austenit szczątkowy po hartowaniu jest znaczący w całej rodzinie; wymrażanie lub wielokrotne odpuszczanie to standardowa praktyka w przypadku narzędzi precyzyjnych. Segregacja węglików również rośnie wraz z rozmiarem wlewka: w dużych blokach wszystkie te gatunki — a Cr12MoV najbardziej — wykazują pasmowe węgliki, które faworyzują jeden kierunek szlifowania i mogą rozszczepiać cienkie krawędzie, dlatego narzędzia do ciężkiej pracy specyfikuje się w materiale kutym lub ESR, a sama nazwa gatunku na atestacie nigdy nie mówi całej prawdy.

Ostatnia aktualizacja 2026-11-03. Part of the Steel.Wiki guides — see all guides.