Gatunki stali
372 znalezionych gatunków.
09CuPCrNi-A
09CuPCrNi-A to chińska stal trudnordzewiejąca według GB/T 4171 — sama nazwa wymienia układ stopowy (Cu-P-Cr-Ni) — i jest…
1.0715 (11SMn30)
11SMn30 (1.0715) to standardowa europejska stal automatowa siarkowa według EN 10087: około 0.30% siarki i niemal brak kr…
1.0718 (11SMnPb30)
11SMnPb30 (1.0718) to ołowiowa wersja gatunku 11SMn30 i jedna z najszybciej obrabianych stali prętowych w systemie EN. D…
1.0721 (10S20)
10S20 (1.0721) to stal automatowa do nawęglania według EN 10087: umiarkowana zawartość siarki (0.15–0.25%) równoważy skr…
1.0737 (11SMnPb37)
11SMnPb37 (1.0737) posuwa koncepcję ołowiowej stali automatowej EN najdalej: siarka podniesiona do 0.34–0.40% i mangan d…
1.2067
1.2067 to hartowana na wskroś chromowa stal do pracy na zimno z rodziny stali łożyskowych (zbliżona do praktyki 100Cr6/L…
1.2083
1.2083 to martenzytyczna nierdzewna stal formierska (typ 420) łącząca odporność na korozję z wysoką polerowalnością. Jes…
1.2311
1.2311 to wstępnie utwardzona stal formierska Cr-Mn-Mo do form do tworzyw sztucznych, europejska podstawa form wtryskowy…
1.2312
1.2312 to wersja stali 1.2311 z dodatkiem siarki, przeznaczona do łatwej obróbki skrawaniem. Dodatek siarki radykalnie p…
1.2316
1.2316 to wstępnie ulepszona cieplnie nierdzewna stal formierska o zawartości chromu około 17% i molibdenu, zapewniająca…
1.2365 / 32CrMoV12-28
1.2365 to wysokomolibdenowa stal do pracy na gorąco z rodziny H10: prawie 3% Mo zapewnia wyjątkową odporność na odpuszcz…
1.2367 / X38CrMoV5-3
1.2367 to zmodyfikowana stal do pracy na gorąco typu H11 o zawartości molibdenu podniesionej do około 3%, która zamyka w…
1.2436 (D6)
1.2436 to zawierająca wolfram stal do pracy na zimno D6: objętość węglików klasy D3 z wolframem dodanym dla hartowania w…
1.2550
1.2550 (60WCrV7) to europejska wolframowa stal narzędziowa udarowa, bliski odpowiednik AISI S1. Jest podstawą przecinakó…
1.2601
1.2601 (X165CrMoV12) plasuje się między D2 a D6: wysoka zawartość węgla i 12% chromu z niewielkimi dodatkami Mo, W i V r…
1.2709 Maraging / X3NiCoMoTi18-9-5
1.2709 to stal maraging o zawartości 18% niklu — gatunek stojący za większością narzędzi do druku 3D z metalu (LPBF) i w…
1.2738
1.2738 to skład chemiczny P20 ulepszony dodatkiem około 1% niklu dla hartowania na wskroś bardzo dużych form. Zachowuje …
1.2767
1.2767 to stal formierska i matrycowa o zawartości niklu 4%, o znakomitej ciągliwości i hartowaniu na wskroś w grubych p…
1.2842
1.2842 (90MnCrV8) to oznaczenie DIN stali narzędziowej manganowej hartowanej w oleju O2 — jednej z najczęściej magazynow…
1.8550 / 34CrAlNi7-10
1.8550 (34CrAlNi7-10) to wysokiej klasy europejska stal do azotowania: jej aluminium jest pierwiastkiem tworzącym azotki…
1008
1008 to stal o bardzo niskiej zawartości węgla, o doskonałej formowalności na zimno i spawalności. Jest standardowym gat…
100Cr6
100Cr6 to europejskie oznaczenie (1.3505) uniwersalnej stali łożyskowej 1%C–1.5%Cr, specyfikowanej według EN ISO 683-17 …
1010
1010 to stal niskowęglowa na lekko obciążone części wymagające dobrej formowalności, spawalności i opcjonalnej warstwy n…
1015
1015 to niskowęglowa stal do nawęglania na małe części wymagające twardej powierzchni roboczej na ciągliwym rdzeniu. Wyp…
1018
1018 to jeden z najczęściej magazynowanych prętów ciągnionych na zimno w Ameryce Północnej: stal niskowęglowa o wyższej …
1022
1022 to stal niskowęglowa o wyższej zawartości manganu, o lepszej hartowności niż 1020 przy tym samym poziomie węgla. St…
1025
1025 to stal o nisko-średniej zawartości węgla na ogólne części maszyn wymagające kroku w górę pod względem wytrzymałośc…
1030
1030 to stal o średniej zawartości węgla na dolnej granicy zakresu nadającego się do obróbki cieplnej: reaguje na hartow…
1035
1035 to stal o średniej zawartości węgla na wały i części kute o umiarkowanej wytrzymałości. Poddaje się obróbce cieplne…
1038
1038 to stal o średniej zawartości węgla szeroko stosowana w północnoamerykańskich prętach ciągnionych na zimno i walcow…
1040
1040 to stal o średniej zawartości węgla na umiarkowanie obciążone wały, śruby i koła zębate. Jest węglowym poprzednikie…
1045
1045 to najpowszechniejsza stal o średniej zawartości węgla na świecie — domyślny wybór na wały, tłoczyska hydrauliczne …
1050
1050 to stal o średnio-wysokiej zawartości węgla, której skład chemiczny odpowiada JIS S50C i EN C50. Stosuje się ją na …
1055
1055 to stal o wysoko-średniej zawartości węgla na części wymagające twardej, odpornej na zużycie powierzchni przy spręż…
1060
1060 to stal wysokowęglowa na sprężyny, części ścieralne i narzędzia o umiarkowanym przeznaczeniu. Pewnie hartuje się w …
1065
1065 to wysokowęglowa stal z zakresu sprężynowego, zbliżona pod względem węgla do stali GB 65, lecz o niższej zawartości…
1070
1070 to stal wysokowęglowa na sprężyny oraz zastosowania tnące i ścieralne wymagające większej twardości niż zapewniają …
1075
1075 to stal wysokowęglowa o nieco niższej zawartości manganu niż 1070/1080, szeroko sprzedawana jako taśma i pręt spręż…
1080
1080 znajduje się na poziomie węgla eutektoidalnego: w pełni perlityczna po normalizowaniu i zdolna do wysokiej twardośc…
1084
1084 to stal wysokowęglowa lekko nadeutektoidalna, popularna na ostrza i sprężyny, ponieważ jej prosty skład chemiczny w…
1095
1095 to stal o najwyższej zawartości węgla w standardowej serii prętów SAE: bardzo twarda i odporna na zużycie po hartow…
10B21
10B21 to borowa stal do spęczania na zimno: śladowa ilość boru zwielokrotnia hartowność stali o zawartości węgla 0.20%, …
1117
1117 to stal automatowa z podwyższoną zawartością siarki: dodatek siarki i wysoka zawartość manganu zapewniają szybkie, …
1137
1137 to stal o średniej zawartości węgla i wysokiej zawartości manganu, z podwyższoną zawartością siarki, łącząca zachow…
1140
1140 to automatowy odpowiednik 1040 z podwyższoną zawartością siarki, o tej samej klasie węgla, lecz z siarką dodaną dla…
1141
1141 łączy węgiel klasy 1040 z 1.35–1.65% manganu oraz podwyższoną zawartością siarki, zapewniając pręt automatowy o lep…
1144
1144 to stal węglowa o mocno podwyższonej zawartości siarki i wysokiej zawartości manganu, która osiąga wysoką wytrzymał…
1215
1215 to stal automatowa o bardzo niskiej zawartości węgla, z dodatkiem fosforu i siarki, stworzona wyłącznie dla szybkoś…
12Cr1MoVG
12Cr1MoVG to chińska stal na rury kotłowe Cr-Mo-V według GB/T 5310, podstawa rur przegrzewaczy i przegrzewaczy wtórnych …
12L14
12L14 to ołowiana stal automatowa: ołów, siarka i fosfor razem zapewniają najwyższą obrabialność spośród wszystkich stan…
13CrMo4-5
13CrMo4-5 to odporna na pełzanie blacha 1Cr-0.5Mo według EN 10028-2 na kotły, gorące aparaty i rurociągi energetyczne. J…
15-5PH
15-5PH to udoskonalenie 17-4PH ze ściślejszą kontrolą ferrytu delta, zapewniające lepszą ciągliwość i plastyczność w kie…
1524
1524 to stal niskowęglowa o zawartości 1.35–1.65% manganu, zapewniająca wyraźnie lepszą hartowność i wytrzymałość rdzeni…
1541
1541 podnosi węgiel klasy 1040 wysoką zawartością manganu — najtańszy sposób zakupu hartowności w stali niestopowej. Jes…
1566
1566 to stal o wysokiej zawartości węgla i manganu na sprężyny i części ścieralne wymagające głębszego hartowania niż za…
15CrMoG
15CrMoG to chińska żaroodporna stal 1Cr-0.5Mo na rury kotłowe (GB/T 5310) i blachy zbiornikowe, krajowy odpowiednik 13Cr…
16MnCr5
16MnCr5 to najpowszechniejsza europejska stal do utwardzania powierzchniowego na małe i średnie koła zębate — europejski…
16Mo3
16Mo3 to stal na zbiorniki ciśnieniowe stopowana molibdenem według EN 10028-2, specyfikowana na kotły i gorące aparaty d…
17-4PH
17-4PH (typ 630) to najszerzej stosowana stal nierdzewna utwardzana wydzieleniowo, łącząca odporność na korozję zbliżoną…
17-7PH
17-7PH (typ 631) to pół-austenityczna stal nierdzewna utwardzana wydzieleniowo, dostarczana w stanie miękkim i formowaln…
17CrNiMo6
17CrNiMo6 to klasyczna niemiecka stal do nawęglania na duże, silnie obciążone koła zębate, obecnie ujęta w EN 10084 jako…
18CrNiMo7-6
18CrNiMo7-6 to stal do nawęglania według EN 10084 (1.6587) na największe, najsilniej obciążone koła zębate w zastosowani…
20
20 jest jakościową stalą węglową według chińskiej normy GB/T 699, odpowiadającą AISI 1020 i JIS S20C — krajowym oznaczen…
201
201 to austenityczna stal nierdzewna chromowo-manganowa, w której mangan i azot zastępują część niklu z 304. Szybko umac…
202
202 to gatunek austenityczny chromowo-manganowy podobny do 201, lecz z wyższą zawartością manganu oraz nieco większą ilo…
20Cr
20Cr jest podstawową chińską stalą chromową do nawęglania (GB/T 3077), odpowiednikiem AISI 5120 i JIS SCr420, przeznaczo…
20CrMnTi
20CrMnTi jest dominującą chińską stalą do nawęglania na koła zębate (GB/T 3077): stalą Cr-Mn mikrostopowaną tytanem w ce…
20CrMo
20CrMo to stal chromowo-molibdenowa do nawęglania według GB/T 3077 — odpowiednik 20Cr zawierający molibden i chińskie oz…
20Mn
20Mn jest wysokomanganowym wariantem gatunku 20 według GB/T 699: ta sama niska zawartość węgla, lecz 0.70–1.00% manganu,…
20MnCr5
20MnCr5 to europejska stal Mn-Cr do nawęglania na większe koła zębate i wały, o wyższej wytrzymałości rdzenia niż 16MnCr…
20g
20g to klasyczna chińska blacha kotłowa ze stali węglowej niestopowej według GB/T 713, od dawna stosowana na walczaki i …
2101 Duplex
2101 to uboga stal nierdzewna duplex, w której mangan i azot zastępują większość niklu, zapewniając około dwukrotnie wyż…
2205 Duplex
2205 to najszerzej stosowana stal nierdzewna duplex, o strukturze ferryt-austenit bliskiej 50/50, zapewniającej dwukrotn…
2304 Duplex
2304 to ubogi gatunek duplex o odporności na korozję porównywalnej z 316L i około dwukrotnie wyższej granicy plastycznoś…
25
25 jest stalą węglową według GB/T 699 o zawartości węgla pomiędzy 1020 a 1030, odpowiadającą AISI 1025 / JIS S25C. Stal …
2507 Super Duplex
2507 to stal nierdzewna super duplex o zawartości 25% chromu, 4% molibdenu i wysokiej zawartości azotu, zapewniająca PRE…
253MA
253MA to żaroodporna austenityczna stal nierdzewna z dodatkiem azotu i ceru (zastrzeżony gatunek Outokumpu wg UNS S30815…
254 SMO
254 SMO to superaustenityczna stal nierdzewna o zawartości 6% molibdenu z azotem i miedzią, osiągająca PREN powyżej 42. …
27SiMn
27SiMn to chińska stal stopowa Si-Mn określana na rury cylindrów hydraulicznych i hydrauliczne stojaki kopalniane — wyso…
2Cr13
2Cr13 (nowe oznaczenie 20Cr13) to chińska martenzytyczna stal nierdzewna typu 420: hartowalna stal o zawartości 13% chro…
30
30 jest gatunkiem według GB/T 699 odpowiadającym AISI 1030 / JIS S30C — pierwszym gatunkiem węglowym GB o użytecznej rea…
301
301 to metastabilna austenityczna stal nierdzewna o niższej zawartości niklu niż 304, dzięki czemu podczas kształtowania…
302
302 to w zasadzie 304 z nieco wyższą dopuszczalną zawartością węgla, co daje nieco większą wytrzymałość po obróbce na zi…
303
303 to łatwoobrabialna wersja 304, z siarką (i często fosforem) dodaną dla łamania wiórów. Jest standardowym gatunkiem p…
304
304 to najszerzej stosowana stal nierdzewna na świecie, gatunek austenityczny 18-8 łączący odporność na korozję, formowa…
304H
304H to wariant 304 o wysokiej zawartości węgla, z węglem utrzymywanym w przedziale 0.04–0.10% dla zagwarantowania wytrz…
304L
304L to niskowęglowa wersja 304, określana na konstrukcje spawane, ponieważ jej limit węgla 0.030% zapobiega uczuleniu w…
305
305 to gatunek austenityczny o wysokiej zawartości niklu, którego dodatkowy nikiel obniża tempo umacniania przez zgniot …
309
309 to gatunek austenityczny o wysokiej zawartości chromu i niklu, opracowany pod kątem odporności na utlenianie w podwy…
309S
309S to niskowęglowa wersja 309, preferowana na spawane konstrukcje wysokotemperaturowe, ponieważ jest odporna na wydzie…
30CrMnSiA
30CrMnSiA jest chińską stalą konstrukcyjną o wysokiej wytrzymałości (GB/T 3077, wywodzącą się z radzieckiej 30KhGSA), kt…
30CrNiMo8
30CrNiMo8 to europejska (EN) stal do ulepszania cieplnego o wysokiej hartowności (1.6580), zawierająca po około 2% chrom…
310
310 to żaroodporny gatunek austenityczny 25Cr-20Ni o doskonałej odporności na utlenianie do około 1035 °C w pracy ciągłe…
310S
310S to niskowęglowa wersja 310 i najpowszechniejszy żaroodporny gatunek blach i blach grubych na spawane konstrukcje pi…
314
314 to gatunek żaroodporny podobny do 310, lecz z krzemem podniesionym do 1.50–3.00% dla jeszcze lepszej odporności na z…
316
316 dodaje 2–3% molibdenu do bazy 18-10 gatunku 304, co wyraźnie poprawia odporność na korozję wżerową i szczelinową w ś…
316H
316H to wariant 316 o wysokiej zawartości węgla, określany tam, gdzie w wysokotemperaturowych urządzeniach ciśnieniowych…
316L
316L to niskowęglowa wersja 316 i najczęściej określana stal nierdzewna z molibdenem na urządzenia spawane. Łączy odporn…
316LN
316LN to skład chemiczny 316L wzmocniony dodatkiem 0.10–0.16% azotu. Azot podnosi granicę plastyczności o około jedną cz…
316Ti
316Ti to wersja 316 stabilizowana tytanem, od dawna znormalizowana w praktyce europejskiej jako 1.4571. Tytan wiąże węgi…
317
317 zwiększa zawartość molibdenu do 3–4% w stosunku do 316, zapewniając kolejny krok w odporności na wżery i kwasy w agr…
317L
317L to niskowęglowa wersja 317, z 3–4% molibdenu, na urządzenia spawane pracujące w gorących chlorkach i kwasach poza m…
317LMN
317LMN to niskowęglowa, zawierająca azot wersja rodziny 317 o zawartości 4–5% molibdenu. Plasuje się pomiędzy 317L a sup…
321
321 to stal nierdzewna 18-10 stabilizowana tytanem, opracowana na urządzenia spawane pracujące między 425 a 900 °C, gdzi…
321H
321H to wysokowęglowy, stabilizowany tytanem wariant 321, łączący odporność na uczulenie z gwarantowaną wytrzymałością n…
329
329 to oryginalna komercyjna stal nierdzewna duplex (rodzina JIS SUS329J1), gatunek ferrytyczno-austenityczny o zawartoś…
347
347 to odpowiednik 321 stabilizowany niobem, preferowany do spawanej pracy wysokotemperaturowej, ponieważ węgliki niobu …
347H
347H to wysokowęglowy gatunek stabilizowany niobem do pracy ciśnieniowej w zakresie pełzania, łączący odporność na uczul…
34CrMo4
34CrMo4 to europejska (EN) stal Cr-Mo do ulepszania cieplnego (1.7220), o jeden stopień poniżej 42CrMo4, europejski odpo…
34CrNiMo6
34CrNiMo6 to europejska (EN) stal Ni-Cr-Mo do ulepszania cieplnego (1.6582) na wały turbin wiatrowych, duże koła zębate …
35
35 jest odpowiednikiem według GB/T 699 stali AISI 1035 / JIS S35C, średniowęglową stalą maszynową powszechnie magazynowa…
353MA
353MA to żaroodporna austenityczna stal nierdzewna stopowana krzemem, azotem i cerem (zastrzeżony gatunek Alleima o ozna…
35CrMo
35CrMo jest stalą Cr-Mo według GB/T 3077 o zawartości węgla pomiędzy 4130 a 4140, odpowiadającą AISI 4135 i JIS SCM435 —…
38CrMoAlA
38CrMoAlA jest standardową chińską stalą do azotowania (GB/T 3077): dodatek 0.70–1.10% aluminium zapewnia wyjątkowo twar…
3Cr13
3Cr13 (nowe oznaczenie 30Cr13) to stal nierdzewna rodziny 420 o wyższej zawartości węgla wg GB/T 1220 — masowy chiński g…
3Cr2W8V
3Cr2W8V to wolframowa stal do pracy na gorąco według GB/T 1299, chińskie oznaczenie rodziny H21. Pozostaje szeroko magaz…
40
40 jest odpowiednikiem według GB/T 699 stali AISI 1040 / JIS S40C — o jeden stopień niższej zawartości węgla niż 45 (104…
403
403 to 12%-chromowa martenzytyczna stal nierdzewna opracowana na łopatki turbin parowych, gdzie kontrolowana czystość i …
405
405 to ferrytyczna stal nierdzewna zawierająca aluminium, zaprojektowana tak, aby pozostawała niehartująca się przy chło…
409
409 to ferrytyczna stal nierdzewna o zawartości 11% chromu, stabilizowana tytanem, opracowana na samochodowe układy wyde…
40Cr
40Cr to najczęściej stosowana stopowa stal konstrukcyjna Chin (GB/T 3077) — stal chromowa równoważna AISI 5140 i JIS SCr…
40CrNiMoA
40CrNiMoA jest stalą Ni-Cr-Mo według GB/T 3077 odpowiadającą AISI 4340 — chińskim gatunkiem o wysokiej hartowności przez…
40Mn
40Mn jest wersją gatunku 40 według GB/T 699 wzbogaconą w mangan — niedrogą stalą maszynową do ulepszania cieplnego, pows…
410
410 to podstawowa martenzytyczna stal nierdzewna, najniższego kosztu gatunek, który można utwardzać obróbką cieplną. Wym…
410L
410L to niskowęglowa ferrytyczna stal nierdzewna o zawartości 12% chromu: obniżenie węgla poniżej 0.03% utrzymuje ją mię…
410S
410S to niskowęglowa, niehartująca się wersja gatunku 410: przy zawartości węgla poniżej 0.08% nie tworzy kruchego marte…
4118
4118 to niskowęglowa stal do nawęglania Cr-Mo, ekonomiczny gatunek do utwardzania powierzchniowego rodziny 41xx. Jej nie…
4130
4130 to niskostopowa stal Cr-Mo znana ze spawalnej wysokiej wytrzymałości w postaci rur — konstrukcje lotnicze, podwozia…
4135
4135 to stal o średniej zawartości węgla Cr-Mo do ulepszania cieplnego, o jeden stopień poniżej 4140, odpowiadająca niem…
4140
4140 to najpopularniejsza stal konstrukcyjna stopowa Cr-Mo na świecie: gatunek hartujący się na wskroś na wały, koła zęb…
4142
4142 to stal Cr-Mo o nieco wyższej zawartości węgla niż 4140, zapewniająca nieco wyższą osiągalną twardość kosztem ciągl…
4145
4145 to wysokowęglowy koniec standardowej rodziny prętów Cr-Mo, szeroko określany w praktyce pól naftowych (obciążniki w…
4150
4150 to stal Cr-Mo o zawartości węgla 0.50%, przeznaczona na części wymagające wysokiej wytrzymałości po ulepszaniu ciep…
416
416 to łatwoobrabialna wersja 410, z dodatkiem siarki, dzięki czemu skrawa szybciej niż każdy inny gatunek nierdzewny. J…
4161
4161 to stal Cr-Mo z zakresu stali sprężynowych: węgiel i chrom klasy 5160 z dodatkiem molibdenu poprawiającym odporność…
420
420 to utwardzalna 13%-chromowa martenzytyczna stal nierdzewna stosowana na sztućce, instrumenty chirurgiczne i części ś…
420F
420F to wersja gatunku 420 o podwyższonej skrawalności, zasiarczona (minimum 0.15% S), dzięki czemu hartowane części ze …
42CrMo4
42CrMo4 to stal Cr-Mo do ulepszania cieplnego wg EN (1.7225), europejski odpowiednik AISI 4140 i jedna z najbardziej mas…
430
430 to najszerzej stosowana ferrytyczna stal nierdzewna, gatunek o zawartości 17% chromu, bez niklu, o dobrej odporności…
430F
430F to łatwoobrabialna wersja 430, z siarką dodaną dla łamania wiórów przy masowej obróbce wkrętarkowej. Zachowuje odpo…
431
431 to martenzytyczna stal nierdzewna zawierająca nikiel, która osiąga najlepszą kombinację twardości, ciągliwości i odp…
4320
4320 to stal Ni-Cr-Mo do nawęglania, której około 1.8% niklu zapewnia wyraźnie ciągliwszy rdzeń niż 8620. Jest specyfiko…
434
434 dodaje około 1% molibdenu do bazy 430, poprawiając odporność na korozję wżerową i zapewniając najlepszą odporność ko…
4340
4340 to stal Ni-Cr-Mo o głębokiej hartowności i wysokiej wytrzymałości zmęczeniowej, stosowana tam, gdzie 4140 nie wysta…
436
436 to ferrytyczna stal nierdzewna stabilizowana niobem, z dodatkiem molibdenu z 434. Stabilizacja czyni ją bardziej odp…
439
439 to stabilizowana ferrytyczna stal nierdzewna o zawartości 17–19% chromu oraz niskiej zawartości węgla i azotu, zapew…
440A
440A to członek serii 440 wysokowęglowych stali martenzytycznych o najniższej zawartości węgla, wymieniający nieco osiąg…
440B
440B to środkowy członek serii 440, z węglem między 440A a 440C, równoważący twardość ostrza z ciągliwością i odporności…
440C
440C to wysokowęglowa martenzytyczna stal nierdzewna zdolna do najwyższej twardości spośród wszystkich standardowych gat…
444
444 to stabilizowana superferrytyczna stal nierdzewna zawierająca molibden, której odporność na korozję wżerową dorównuj…
446
446 to wysokochromowy ferrytyczny gatunek żaroodporny o wybitnej odporności na utlenianie i korozję siarkową w wysokiej …
4620
4620 to stal Ni-Mo do nawęglania bez chromu: para nikiel–molibden zapewnia ciągliwy, plastyczny rdzeń oraz warstwę odpor…
4720
4720 to stal Ni-Cr-Mo do nawęglania o średniej zawartości niklu, plasująca się między 8620 a 4320 pod względem kosztu i …
4815
4815 to wysokostopowa stal Ni-Mo do nawęglania o zawartości niklu 3.5%, przeznaczona na koła zębate klasy premium wymaga…
4820
4820 to wysokowęglowy towarzysz stali 4815 w rodzinie stali do nawęglania o zawartości niklu 3.5%, zapewniający mocniejs…
50
50 jest gatunkiem według GB/T 699 odpowiadającym AISI 1050 i JIS S50C, stalą maszynową o wyższej zawartości węgla, przez…
50CrVA
50CrVA jest chińskim oznaczeniem według GB/T 1222 globalnej stali sprężynowej 51CrV4 / AISI 6150 — gatunku sprężynowego …
50Mn
50Mn jest wysokomanganowym odpowiednikiem gatunku 50 według GB/T 699, zapewniającym lepszą hartowność wałom i częściom o…
5120
5120 to chromowa stal do utwardzania powierzchniowego na małe koła zębate i części ścieralne. Przy około 0.8% chromu two…
5130
5130 to stal chromowa o średniej zawartości węgla na umiarkowanie obciążone części po ulepszaniu cieplnym. Zapewnia stop…
5140
5140 to stal chromowa o średniej zawartości węgla na umiarkowanie obciążone wały, koła zębate i śruby — ekonomiczna alte…
5150
5150 to stal chromowa o średnio-wysokiej zawartości węgla stosowana na mocniejsze sprężyny, osie i koła zębate. Jest chr…
5160
5160 to klasyczna chromowa stal sprężynowa Ameryk, standard dla resorów piórowych pojazdów i ostrzy rolniczych. Jej 0.60…
5195
5195 to stal chromowa o wysokiej zawartości węgla, blisko spokrewniona z rodziną stali łożyskowych, stosowana tam, gdzie…
52100
52100 to światowy standard hartowanej na wskroś stali łożyskowej (ASTM A295): około 1% węgla i 1.5% chromu, hartowana do…
55
55 jest odpowiednikiem według GB/T 699 stali AISI 1055 / JIS S55C, łączącą zastosowania maszynowe i sprężynowe przy ekon…
55Cr3
55Cr3 to europejska (EN) chromowa stal sprężynowa (1.7176) na walcowane na gorąco pręty i wyroby płaskie na sprężyny. Za…
55Si7
55Si7 (1.5026) to klasyczna krzemowa stal sprężynowa według EN 10089: 1.6–2.0% krzemu podnosi granicę sprężystości i odp…
5CrMnMo
5CrMnMo to bez niklu towarzysz 5CrNiMo w GB/T 1299: mangan zastępuje nikiel jako źródło hartowności w blokach matryc kuź…
5CrNiMo
5CrNiMo to standardowa chińska stal na matryce kuźnicze młotowe (GB/T 1299), gatunek Ni-Cr-Mo, który hartuje się na wskr…
60
60 jest gatunkiem maszynowym według GB/T 699 o najwyższej zawartości węgla w powszechnym obrocie handlowym (klasa AISI 1…
60Si2CrA
60Si2CrA jest wzbogaconą w chrom krzemową stalą sprężynową według GB/T 1222: dodanie ~1% Cr do bazy 60Si2Mn zwiększa har…
60Si2Mn
60Si2Mn to standardowa chińska stal sprężynowa krzemowo-manganowa (GB/T 1222), produkowana w bardzo dużych ilościach na …
6150
6150 to stal sprężynowa Cr-V: wanad rozdrabnia ziarno i podnosi wytrzymałość zmęczeniową, co czyni ją wyborem premium na…
65Mn
65Mn to chińska manganowa stal sprężynowa (GB/T 1222): stal wysokowęglowa, której 0.90–1.20% manganu zapewnia rzeczywist…
8115
8115 to uboga stal trójskładnikowa (Ni-Cr-Mo) do nawęglania, zaprojektowana do ekonomicznego utwardzania powierzchnioweg…
8615
8615 to niskowęglowy członek rodziny stali trójskładnikowych 86xx do nawęglania, o zawartości stopowej jak 8620 przy nie…
8617
8617 to stal do nawęglania plasująca się pod względem zawartości węgla między 8615 a 8620, z tym samym pakietem stopowym…
8620
8620 to standardowa stal do nawęglania (utwardzania powierzchniowego) na koła zębate w Amerykach: niskowęglowy gatunek N…
8630
8630 to stal Ni-Cr-Mo ulepszana cieplnie (Q&T) na części odlewane i kute — głowice eksploatacyjne, zawory i podzespoły l…
8640
8640 to trójskładnikowa stal ulepszana cieplnie (Q&T) o zawartości węgla 0.40%: wytrzymałość klasy 4140 z niklem zapewni…
8740
8740 to chemicznie stal 8640 z wyższą minimalną zawartością molibdenu, specyfikowana tam, gdzie wymagana jest gwarantowa…
904L
904L to superaustenityczna stal nierdzewna o wysokiej zawartości niklu, zawierająca molibden i miedź, opracowana do prac…
9255
9255 to stal sprężynowa Si-Cr łącząca odporność krzemu na osiadanie z hartownością chromu. Obsługuje sprężyny śrubowe i …
9260
9260 to stal sprężynowa krzemowo-manganowa o zawartości krzemu około 2%, zapewniająca wyjątkowo wysoki stosunek granicy …
9840
9840 to stal Ni-Cr-Mo hartująca się na wskroś, popularna w specyfikacjach latynoamerykańskich na wały i części o wysokie…
9SiCr
9SiCr jest chińską stalą narzędziową niskostopową (GB/T 1299, wywodzącą się z rosyjskiej 9KhS): krzem zwiększa odporność…
A2
A2 to hartująca się w powietrzu stal do pracy na zimno o zawartości chromu 5%, o znacznie lepszej ciągliwości niż D2 i z…
A204 Gr.B
ASTM A204 Grade B to blacha na zbiorniki ciśnieniowe ze stopu molibdenu (0.5Mo), której dodatek Mo podnosi wytrzymałość …
A216 WCB
ASTM A216 WCB jest światowym domyślnym gatunkiem staliwa węglowego na korpusy zaworów, obudowy pomp i odlewy ciśnieniowe…
A217 WC6
ASTM A217 WC6 jest staliwem 1.25Cr-0.5Mo do wysokotemperaturowych odlewów ciśnieniowych — odlewanym odpowiednikiem blach…
A217 WC9
ASTM A217 WC9 jest staliwem 2.25Cr-1Mo — odlewanym odpowiednikiem blachy A387 Gr.22 i odkuwek F22 — do najgorętszych, na…
A283 Gr.C
ASTM A283 Grade C to blacha ze stali węglowej o niskiej do średniej wytrzymałości na rozciąganie, przeznaczona do ogólny…
A302 Gr.B
ASTM A302 Grade B to blacha na zbiorniki manganowo-molibdenowo-niklowa: baza Mn-Mo z A204 z dodatkiem niklu dla udarnośc…
A351 CF3
ASTM A351 CF3 jest odlewanym odpowiednikiem 304L: zawartość węgla ograniczona do 0.03%, dzięki czemu spawane zespoły odl…
A351 CF3M
ASTM A351 CF3M jest odlewanym odpowiednikiem 316L — molibden dla odporności na chlorki plus ≤0.03% węgla, dzięki czemu o…
A351 CF8
ASTM A351 CF8 jest odlewanym odpowiednikiem stali nierdzewnej 304: standardowym materiałem na odporne na korozję korpusy…
A351 CF8M
ASTM A351 CF8M jest odlewanym odpowiednikiem stali nierdzewnej 316 — gatunkiem zawierającym molibden do strumieni proces…
A387 Gr.11
ASTM A387 Grade 11 to blacha na zbiorniki ciśnieniowe 1.25Cr-0.5Mo do pracy w podwyższonej temperaturze w rafineriach i …
A387 Gr.12
ASTM A387 Grade 12 to blacha zbiornikowa 1Cr-0.5Mo, o jeden stopień poniżej Grade 11 pod względem chromu i wytrzymałości…
A387 Gr.22
ASTM A387 Grade 22 to blacha 2.25Cr-1Mo stojąca za reaktorami hydrokrakingu i hydroodsiarczania — podstawowy stop do gor…
A387 Gr.5
ASTM A387 Grade 5 to blacha na zbiorniki ciśnieniowe 5Cr-0.5Mo przeznaczona do najgorętszych i najbardziej korozyjnych w…
A4
A4 to hartująca się w powietrzu stal do pracy na zimno o średniej zawartości stopowej, wykorzystująca wysoką zawartość m…
A516 Gr.60
ASTM A516 Grade 60 to blacha ze stali węglowej na zbiorniki ciśnieniowe, specyfikowana do pracy w umiarkowanych i niskic…
A516 Gr.65
ASTM A516 Grade 65 to środkowy gatunek rodziny blach na zbiorniki ciśnieniowe A516, plasujący się między Gr.60 a powszec…
A516 Gr.70
ASTM A516 Grade 70 to najczęściej specyfikowana blacha na zbiorniki ciśnieniowe na świecie — domyślna stal węglowa na ap…
A537 Cl.1
ASTM A537 Class 1 to obrabiana cieplnie blacha na zbiorniki węglowo-manganowo-krzemowa — zasadniczo skład chemiczny A516…
A572 Gr.50
ASTM A572 Grade 50 to standardowa amerykańska stal konstrukcyjna HSLA — gatunek o granicy plastyczności 50 ksi, który za…
A572 Gr.55
ASTM A572 Grade 55 to konstrukcyjna stal HSLA z dodatkami kolumbu i wanadu, o jeden stopień powyżej wszechobecnego Gr.50…
A572 Gr.60
ASTM A572 Grade 60 to element o wytrzymałości 60 ksi standardowej amerykańskiej rodziny konstrukcyjnych stali HSLA. Plas…
A572 Gr.65
ASTM A572 Grade 65 jest najwyższym gatunkiem rodziny A572 o granicy plastyczności 65 ksi. Jest to amerykańska droga do o…
A6
A6 to niskotemperaturowa stal do pracy na zimno hartująca się w powietrzu: jej wysoka zawartość manganu pozwala hartować…
A7
A7 zawiera bardzo wysoką zawartość węgla oraz około 4% wanadu, tworząc gęstą populację twardych węglików wanadu. Plasuje…
A709 Gr.50
ASTM A709 Grade 50 jest mostową wersją gatunku A572 Gr.50: ten sam skład chemiczny HSLA o wytrzymałości 50 ksi, ale zama…
A8
A8 to hartująca się w powietrzu stal do pracy na zimno o zawartości chromu 5%, z wolframem i molibdenem, plasująca się m…
AH32
AH32 to stal konstrukcyjna kadłubowa o podwyższonej wytrzymałości (granica plastyczności 315 MPa), dopuszczona przez tow…
AH36
AH36 to najpowszechniej stosowana stal kadłubowa o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie na świecie — gatunek 355 MPa, z…
AH40
AH40 to stal kadłubowa o podwyższonej wytrzymałości 390 MPa w systemie towarzystw klasyfikacyjnych (rodzina ASTM A131 / …
API 2H Gr.50
API 2H Grade 50 jest specyfikacją blach na konstrukcje offshore: normalizowana, drobnoziarnista stal C-Mn o granicy plas…
API 5L Grade B
API 5L Grade B to gatunek wejściowy specyfikacji rurociągowej — najpowszechniejsza stal na rury przewodowe na świecie do…
API 5L X42
API 5L X42 to pierwszy z gatunków X — minimalna granica plastyczności 42 ksi — stosowany na rurociągi ropy i gazu średni…
API 5L X46
X46 to stopień pomiędzy X42 a X52 w drabinie rur przewodowych API 5L — mniej znany niż którykolwiek z sąsiadów, ale wpis…
API 5L X52
API 5L X52 to jeden z gatunków rurociągowych o największym wolumenie pracy, pokrywający dużą część światowej sieci przes…
API 5L X56
X56 wypełnia lukę pomiędzy masowym X52 a wysokowytrzymałymi gatunkami magistralnymi X60/X65. Regionalne specyfikacje prz…
API 5L X60
API 5L X60 to gatunek rur przewodowych o wysokiej wytrzymałości na dalekobieżne, wysokociśnieniowe gazociągi, w których …
API 5L X65
API 5L X65 to główny wysokogatunkowy materiał rur przewodowych współczesnego przesyłu gazu, obejmujący wiele projektów d…
API 5L X70
API 5L X70 to podstawowy gatunek współczesnych wysokociśnieniowych gazociągów o dużej średnicy — większość nowych magist…
API 5L X80
API 5L X80 to rura przewodowa o najwyższej wytrzymałości w rutynowej produkcji, stosowana w sztandarowych projektach, ta…
API C90 Casing
C90 to gatunek API 5CT o kontrolowanej twardości do odwiertów kwaśnych (H₂S): ulepszany cieplnie do zakresu granicy plas…
API J55 Casing
J55 to ogólnego przeznaczenia gatunek rur okładzinowych API 5CT na odwierty płytkie do średniej głębokości o łagodnych w…
API K55 Casing
K55 znajduje się o jeden stopień powyżej J55 w drabinie rur okładzinowych API 5CT: ten sam zakres granicy plastyczności,…
API L80 13Cr Casing
L80 13Cr to odporny na korozję koń roboczy rodziny rur okładzinowych CRA: prawdziwy skład chemiczny martenzytycznej stal…
API L80 Casing
L80 to gatunek API 5CT zdolny do pracy kwaśnej: ta sama klasa 80 ksi co N80, ale z kontrolowanym oknem granicy plastyczn…
API N80 Casing
N80 to gatunek rur okładzinowych i wydobywczych API 5CT o średniej wytrzymałości, na głębsze odwierty wykraczające poza …
API P110 Casing
P110 to wysokowytrzymały gatunek rur okładzinowych API 5CT na głębokie, wysokociśnieniowe odwierty, w których obciążenia…
API Q125 Casing
Q125 to najwyższy standardowy gatunek wytrzymałościowy w API 5CT: rura okładzinowa o granicy plastyczności 125 ksi do od…
API T95 Casing
T95 to mocniejszy odpowiednik C90 w rodzinie API 5CT do pracy w środowisku kwaśnym: granica plastyczności 95 ksi przy ty…
AR400
AR400 jest północnoamerykańskim oznaczeniem handlowym blachy odpornej na ścieranie klasy 400 — klasy twardości (w przybl…
AR500
AR500 jest blachą odporną na ścieranie klasy 500 na rynku północnoamerykańskim — ponownie klasą twardości (około 460–540…
ASTM A36
ASTM A36 to najszerzej stosowana konstrukcyjna stal węglowa w Ameryce Północnej, domyślny materiał budynków, mostów i og…
ASTM A514
ASTM A514 to amerykańska blacha stopowa Q&T o granicy plastyczności 100 ksi, stosowana tam, gdzie masa przekroju musi sp…
ASTM A588
ASTM A588 to amerykańska specyfikacja stali trudnordzewiejącej HSLA — gatunek konstrukcyjny 50 ksi, którego stopowanie C…
Alloy 20
Alloy 20 to stop nikiel-żelazo-chrom stabilizowany niobem, z molibdenem i miedzią, opracowany specjalnie do pracy w gorą…
C60
C60 to europejska (EN) stal węglowa jakościowa (1.0601) będąca odpowiednikiem AISI 1060, specyfikowana na rysunkach euro…
Corten A
Corten A to oryginalny skład stali trudnordzewiejącej (stopowana Cu-Cr-Ni-P), tworzącej gęstą, samopasywującą warstwę rd…
Corten B
Corten B to konstrukcyjny gatunek trudnordzewiejący, zwykle dostarczany o składzie ASTM A588: niższa zawartość fosforu n…
Cr12
Cr12 to oznaczenie GB/T 1299 stali do pracy na zimno typu D3 o wysokiej zawartości węgla i chromu, produkowanej w ogromn…
Cr12MoV
Cr12MoV to chińska stal do pracy na zimno rodziny D2 (GB/T 1299), o nieco mniejszej zawartości molibdenu i wanadu niż AI…
CrWMn
CrWMn jest klasyczną chińską stalą na sprawdziany i matryce (GB/T 1299): gatunkiem Cr-W-Mn hartującym się w oleju, znany…
D2
D2 to światowy standard wysokowęglowej, wysokochromowej stali narzędziowej do pracy na zimno. Masywne węgliki chromu zap…
D3
D3 to stal chromowa o bardzo wysokiej zawartości węgla, z jeszcze większą ilością węglików niż D2 i bez dodatków Mo/V. M…
D4
D4 to głęboko hartująca się stal do pracy na zimno o wysokiej zawartości węgla i chromu, z molibdenem i wanadem dodanymi…
D5
D5 to członek rodziny D zawierający kobalt: w istocie skład D2 plus około 3% kobaltu. Kobalt podnosi twardość na gorąco …
D7
D7 łączy maksymalną zawartość węgla i chromu z około 4% wanadu, zapewniając najwyższą odporność na zużycie ścierne spośr…
DC53
DC53 to ulepszona stal do pracy na zimno firmy Daido: przeprojektowany skład typu D2 (mniej węgla i chromu, więcej molib…
DH36
DH36 to wersja udarnościowa w −20 °C gatunku kadłubowego 355 MPa, specyfikowana na jednostki pływające w zimnych wodach …
DH40
DH40 łączy wytrzymałość 390 MPa stali kadłubowych serii 40 z udarnością certyfikowaną w temperaturze −20 °C. Jest określ…
EH32
EH32 to wersja udarnościowa w −40 °C gatunku kadłubowego 315 MPa, stosowana na jednostki polarne i o zimnym klimacie ora…
EH36
EH36 to gatunek kadłubowy premium 355 MPa z udarnością gwarantowaną w −40 °C — standard dla gazowców LNG/LPG, statków kl…
EH40
EH40 to arktyczny przedstawiciel rodziny stali kadłubowych 390 MPa: ten sam zakres składu chemicznego co AH40/DH40, ale …
GCr15
GCr15 to standardowa chińska stal łożyskowa (GB/T 18254), krajowe oznaczenie rodziny 52100/100Cr6/SUJ2. Chińskie huty pr…
GCr15SiMn
GCr15SiMn jest stalą łożyskową o wysokiej hartowności według GB/T 18254: dodatkowy krzem i mangan w porównaniu z GCr15 p…
GP240GH
GP240GH (1.0619) jest staliwem węglowym według EN 10213 na części ciśnieniowe — europejskim odpowiednikiem ASTM A216 WCB…
Grade A (ship)
Grade A to podstawowa stal kadłubowa o zwykłej wytrzymałości w systemie towarzystw klasyfikacyjnych (IACS UR W11, odzwie…
Grade B (ship)
Grade B to stal kadłubowa o zwykłej wytrzymałości z gwarancją udarności w temperaturze 0 °C — domyślna blacha na poszyci…
Grade D (ship)
Grade D rozszerza stal kadłubową o zwykłej wytrzymałości do eksploatacji udarnościowej w temperaturze −20 °C. Jest to ga…
Grade E (ship)
Grade E to przedstawiciel stali okrętowych o zwykłej wytrzymałości dla temperatury −40 °C: granica plastyczności 235 MPa…
H10
H10 to stal Cr-Mo do pracy na gorąco o niższej zawartości chromu i wyższej molibdenu niż H13, co zapewnia jej lepszą prz…
H11
H11 to 5%-chromowa stal do pracy na gorąco, podobna do H13, lecz z mniejszą ilością wanadu, co daje nieco wyższą ciągliw…
H12
H12 to stal do pracy na gorąco z rodziny H13, z dodatkiem około 1.5% wolframu i nieco mniejszą ilością wanadu. Wolfram p…
H13
H13 to światowy standard stali narzędziowej do pracy na gorąco, stosowanej w odlewaniu ciśnieniowym aluminium i wyciskan…
H19
H19 to wolframowo-kobaltowa stal do pracy na gorąco o twardości na gorąco znacznie wykraczającej poza rodzinę stali 5% c…
H21
H21 to klasyczna stal do pracy na gorąco o zawartości wolframu 9%, od dawna standard na wytłaczanie mosiądzu i prace mat…
H23
H23 łączy około 12% chromu z 12% wolframu do pracy na gorąco w górnym zakresie temperatur, w którym utlenianie i mięknię…
H42
H42 to chemicznie molibdenowa stal szybkotnąca (bliska rodzinie M2), którą ASTM klasyfikuje ze stalami do pracy na gorąc…
L2
L2 to niskostopowa stal narzędziowa specjalnego przeznaczenia, dostarczana w kilku przedziałach węgla dopasowanych do wi…
L6
L6 to niklowo-chromowa stal hartowana w oleju, ceniona za ciągliwość w dużych narzędziach. Zawartość niklu pogłębia hart…
M1
M1 to molibdenowa stal szybkotnąca, w której wolfram został w większości zastąpiony około 8.7% molibdenu, co czyni ją ci…
M2
M2 to najszerzej stosowana stal szybkotnąca na świecie, łącząca twardość na gorąco, ciągliwość i koszt dla narzędzi tnąc…
M35
M35 to M2 z dodatkiem około 5% kobaltu, najpopularniejsza kobaltowa stal szybkotnąca na świecie. Kobalt podnosi twardość…
M36
M36 stosuje obróbkę 8% kobaltu do bazowego składu M2, zapewniając twardość na gorąco zbliżoną do M42 przy nieco innej ró…
M4
M4 podnosi zawartość węgla i wanadu do około 4% każde względem bazowej M2, zapewniając znakomitą odporność na zużycie śc…
M42
M42 to molibdenowo-kobaltowa stal szybkotnąca osiągająca 67–70 HRC, najtwardsza spośród powszechnie magazynowanych konwe…
M50
M50 to molibdenowa stal szybkotnąca opracowana na łożyska toczne silników odrzutowych, w których zachowuje twardość i tr…
M7
M7 to wysokowęglowa, wysokowanadowa rozwinięta wersja M1, dostrojona do wierteł do głębokich otworów i narzędzi wymagają…
Mn13 (Hadfield)
Mn13 jest stalą wysokomanganową Hadfielda (ZGMn13 / 1.3401 / ASTM A128): miękka i niezwykle ciągliwa po przesycaniu, utw…
NM360
NM360 jest podstawowym gatunkiem rodziny blach odpornych na ścieranie GB/T 24186 z Chin: blacha klasy 360 HBW, która zap…
NM400
NM400 to chińska trudnościeralna blacha klasy 400 HBW (GB/T 24186), podstawowy materiał na elementy ścieralne w górnictw…
NM450
NM450 plasuje się między NM400 a NM500 w rodzinie GB/T 24186: blacha klasy 450 HBW do silnego ścierania ślizgowego, któr…
NM500
NM500 to trudnościeralna blacha o twardości 500 HBW do ciężkich warunków zużycia: około dwukrotnie dłuższa żywotność niż…
NM550
NM550 jest członkiem rodziny GB/T 24186 o twardości 550 HBW, przeznaczonym do ekstremalnego ścierania ślizgowego, w któr…
NM600
NM600 jest najtwardszym gatunkiem w rodzinie GB/T 24186 (570 HBW i więcej): maksymalna odporność na ścieranie ślizgowe d…
O1
O1 to stal narzędziowa hartująca się w oleju, ogólnego przeznaczenia — tania, łatwa w obróbce cieplnej przy podstawowym …
O2
O2 to hartowana w oleju manganowa stal narzędziowa, która hartuje się głębiej i równomierniej niż O1 przy tej samej pros…
O6
O6 to grafityzująca stal narzędziowa hartowana w oleju: wolne cząstki grafitu w jej mikrostrukturze działają jak smar st…
P20
P20 to amerykański wzorzec wstępnie utwardzonej stali formierskiej (ASTM A681), stal Cr-Mo stosowana na całym świecie na…
P265GH
P265GH to podstawowa stal na zbiorniki ciśnieniowe wg EN 10028-2 do europejskiej produkcji kotłów i zbiorników — normali…
P355GH
P355GH to stal węglowa według EN 10028-2 do celów ciśnieniowych w podwyższonej temperaturze — europejski odpowiednik A51…
P91 / X10CrMoVNb9-1
P91 to stal ferrytyczna 9Cr-1Mo-V-Nb o podwyższonej wytrzymałości na pełzanie, która umożliwiła budowę nowoczesnych elek…
P92 / X10CrWMoVNb9-2
P92 przejmuje recepturę P91 i zastępuje część molibdenu wolframem w ilości 1.5–2% oraz dodatkiem boru, uzyskując około 3…
Q235B
Q235B to chińska codzienna węglowa stal konstrukcyjna — gatunek wolumenowy krajowego budownictwa, blach, kształtowników …
Q345B / 16Mn
Q345B to chińska stal konstrukcyjna HSLA (następca 16Mn) na konstrukcje spawane, urządzenia ciśnieniowe i rury bez szwu …
Q345R
Q345R to standardowa chińska blacha na zbiorniki ciśnieniowe według GB/T 713 — wariant R (容, zbiornik) rodziny Q345 o ci…
Q355B
Q355B to obecne oznaczenie GB/T 1591, które zastąpiło Q345B w rewizji z 2018 roku, przy klasie granicy plastyczności pod…
Q355D
Q355D to jakość niskotemperaturowa chińskiej serii stali HSLA Q355 według GB/T 1591 — następca oznaczenia Q345D. Gwarant…
Q390B
Q390B to stopień 390 MPa drabiny HSLA GB/T 1591, mikrostopywany Nb/V/Ti dla wytrzymałości bez wzrostu węgla. Wypełnia lu…
Q420B
Q420B to stal HSLA o granicy plastyczności 420 MPa według GB/T 1591, szeroko stosowana w chińskim budownictwie suwnic, g…
Q460C
Q460C to klasa 460 MPa według GB/T 1591, standardowy gatunek o wysokiej wytrzymałości dla charakterystycznych chińskich …
Q690D
Q690D to chińska blacha konstrukcyjna Q&T o wytrzymałości 690 MPa, produkowana przez huty takie jak Wugang i Baowu na su…
R260
R260 to światowy standardowy gatunek stali szynowej według EN 13674-1, perlityczna stal węglowo-manganowa, której twardo…
R350HT
R350HT to gatunek szynowy premium poddawany obróbce cieplnej według EN 13674-1. Hartowanie główki w linii technologiczne…
S1
S1 to oryginalna wolframowa stal narzędziowa udarowa, stworzona do narzędzi przyjmujących powtarzalne uderzenia młota. J…
S2
S2 to hartowana w wodzie stal udarowa o wysokiej zawartości krzemu i molibdenu, bez chromu i wolframu. Zapewnia ciągliwo…
S235JR
S235JR to podstawowa niestopowa stal konstrukcyjna według EN 10025-2, domyślny gatunek zwykłych konstrukcji stalowych w …
S25C
S25C to stal węglowa wg JIS G4051 o zawartości 0.25% węgla — japońskie oznaczenie odpowiadające AISI 1025. Plasuje się m…
S275J0
S275J0 to wersja stali S275 badana udarnościowo w 0 °C, specyfikowana tam, gdzie konstrukcja pracuje w temperaturach pon…
S275J2
S275J2 to jakość niskotemperaturowa rodziny S275 według EN 10025-2: ta sama granica plastyczności 275 MPa co S275JR, lec…
S275JR
S275JR to środkowy stopień rodziny konstrukcyjnej EN 10025-2, oferujący około 17% wyższą granicę plastyczności niż S235J…
S32760 (F55)
S32760 (sprzedawany jako Zeron 100 / F55) to stal nierdzewna super duplex stopowana wolframem i miedzią na bazie super d…
S355J0
S355J0 plasuje się między S355JR a gatunkiem −20 °C S355J2 w rodzinie EN 10025-2, z gwarancją udarności w 0 °C. Jest sze…
S355J2
S355J2 to europejska konstrukcyjna stal HSLA (EN 10025-2), wzorzec dla konstrukcji spawanych, maszyn i rur tam, gdzie ok…
S355K2
S355K2 to jakość o wysokiej udarności gatunku S355 według EN 10025-2. Tam, gdzie S355J2 gwarantuje 27 J w temperaturze −…
S355NL
S355NL to gatunek niskotemperaturowy znormalizowanych drobnoziarnistych stali konstrukcyjnych według EN 10025-3. Odpowia…
S35C
S35C to japońska stal średniowęglowa odpowiadająca AISI 1035 / EN C35 — punkt wejścia do stali węglowych rzeczywiście na…
S460M
S460M to jakość dla temperatury −20 °C gatunku 460 walcowanego termomechanicznie według EN 10025-4. Kontrolowane walcowa…
S460ML
S460ML to walcowana termomechanicznie stal drobnoziarnista według EN 10025-4 o granicy plastyczności 460 MPa i udarności…
S5
S5 wykorzystuje około 2% krzemu, aby osiągnąć wyjątkową ciągliwość — w klasycznych porównaniach stali narzędziowych zajm…
S50C
S50C to stal o średniej zawartości węgla wg JIS, nieco bogatsza w węgiel niż S45C/1045, popularna w azjatyckich łańcucha…
S55C
S55C to członek rodziny JIS G4051 o wyższej zawartości węgla (klasa AISI 1055 / EN C55), stosowany tam, gdzie stal węglo…
S690QL
S690QL to ulepszana cieplnie (hartowana i odpuszczana) stal konstrukcyjna według EN 10025-6 o minimalnej granicy plastyc…
S7
S7 to hartująca się w powietrzu stal udarowa o zawartości chromu 3.25% i molibdenu, łącząca ciągliwość klasy S z niskimi…
S890QL
S890QL jest blachą konstrukcyjną ulepszaną cieplnie według EN 10025-6 o minimalnej granicy plastyczności 890 MPa — o kro…
S960QL
S960QL jest najmocniejszym gatunkiem w rodzinie konstrukcyjnej EN 10025-6: minimalna granica plastyczności 960 MPa przy …
SAE 1020
SAE 1020 to stal niskowęglowa do ogólnych zastosowań konstrukcyjnych: łatwa w obróbce skrawaniem, kształtowaniu i spawan…
SAE 1518
SAE 1518 to stal węglowo-manganowa: niskowęglowa jak 1020, lecz z 1.10–1.40% manganu dla wyższej wytrzymałości w stanie …
SCM415
SCM415 to niskowęglowa stal Cr-Mo do nawęglania wg JIS G4053 — japoński gatunek na koła zębate i zębniki klasy AISI 4118…
SCM420
SCM420 to stal Cr-Mo do nawęglania o zawartości 0.20% węgla wg JIS G4053 (klasa AISI 4120) — standardowy japoński gatune…
SCM430
SCM430 to chromowo-molibdenowa stal konstrukcyjna do budowy maszyn według JIS G4053, odpowiadająca AISI 4130, z nieco wy…
SCM435
SCM435 to japońska stal Cr-Mo do hartowania na wskroś odpowiadająca AISI 4135 i EN 34CrMo4 — jeden stopień poniżej SCM44…
SCM440
SCM440 to stal Cr-Mo wg JIS odpowiadająca 4140/42CrMo4 — oznaczenie na atestach japońskich, koreańskich i tajwańskich dl…
SCr420
SCr420 to stal do nawęglania zawierająca wyłącznie chrom wg JIS G4053, japoński odpowiednik AISI 5120. Bez molibdenu jes…
SCr440
SCr440 to japońskie oznaczenie stali chromowej 5140/40Cr do hartowania na wskroś — oznaczenie widniejące na certyfikatac…
SKD11
SKD11 to stal narzędziowa do pracy na zimno wg JIS, odpowiednik AISI D2 i DIN 1.2379 — oznaczenie z rynku azjatyckiego, …
SKD61
SKD61 to oznaczenie wg JIS rodziny stali do pracy na gorąco H13 — nazwa gatunku widniejąca na atestach japońskich, korea…
SKD7
SKD7 to japońska stal narzędziowa do pracy na gorąco typu 3% Cr–3% Mo–V, bliski odpowiednik AISI H10. Jej bogaty w molib…
SKS3
SKS3 to japońska stopowa stal narzędziowa hartowana w oleju — japoński odpowiednik AISI O1 / DIN 1.2510, gatunek Mn-Cr-W…
SM490A
SM490A to spawalna stal konstrukcyjna wg JIS G3106 — stal walcowana do konstrukcji spawanych o kontrolowanym składzie ch…
SM520B
SM520B to klasa wytrzymałości na rozciąganie 520 MPa spawalnej stali konstrukcyjnej wg JIS G3106, o granicy plastycznośc…
SM570
SM570 to gatunek o najwyższej wytrzymałości spośród stali walcowanych do konstrukcji spawanych według JIS G3106: wytrzym…
SNCM220
SNCM220 to japońska stal Ni-Cr-Mo do nawęglania wg JIS — dokładne japońskie oznaczenie koncepcji stali na koła zębate AI…
SNCM439
SNCM439 to japońskie oznaczenie stali Ni-Cr-Mo 4340 do hartowania na wskroś — głęboka hartowność i wysoka wytrzymałość z…
SPA-H
SPA-H to walcowana na gorąco stal trudnordzewiejąca według JIS G3125 — japoński odpowiednik Corten A, produkowany masowo…
SS400
SS400 to japońska stal konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia wg JIS G3101 i jeden z najczęściej sprzedawanych gatunków ko…
SS490
SS490 to gatunek JIS G3101 o wyższej wytrzymałości, stal konstrukcyjna klasy wytrzymałości na rozciąganie 490–610 MPa o …
STKM13A
STKM13A to rura ze stali węglowej wg JIS G3444 do celów konstrukcji maszynowych — rura klasy 370 MPa, której japońscy pr…
STPG370
STPG370 to rura ze stali węglowej wg JIS G3454 do pracy pod ciśnieniem na poziomie wytrzymałości na rozciąganie 370 MPa …
STPG410
STPG410 to gatunek rur ciśnieniowych wg JIS G3454 o wyższej wytrzymałości, klasa odpowiednika ASTM A106 Grade B — najczę…
SUH35 (21-4N)
SUH35 to żaroodporna stal zaworowa wg JIS G4311, znana na świecie jako 21-4N: austenityczna stal Cr-Mn-Ni-N, której zawa…
T1
T1 to oryginalna wolframowa stal szybkotnąca 18-4-1, od której wywodzi się cała rodzina HSS. Pozostaje w użyciu na narzę…
T10
T10 jest stalą narzędziową o zawartości węgla ~1.0% według GB/T 1299, twardszą i bardziej odporną na zużycie niż T8/T7 —…
T15
T15 łączy wysoką zawartość węgla, około 5% wanadu i 5% kobaltu na bazie 12% wolframu — flagowy gatunek odporności na zuż…
T4
T4 dodaje około 5% kobaltu do bazy T1 dla dodatkowej twardości na gorąco przy ciężkich skrawaniach i obróbce zgrubnej. J…
T8
T8 jest węglową stalą narzędziową według GB/T 1299 z rodziny W1 — niestopową stalą o zawartości węgla 0.80% hartującą si…
U71Mn
U71Mn to standardowa chińska stal szynowa węglowa według GB/T 2585, perilityczny gatunek C-Mn układany na większości lin…
U75V
U75V to chińska stal szynowa z mikrododatkiem wanadu według GB/T 2585, sprawdzone ulepszenie względem U71Mn dla ruchliwy…
W1
W1 to klasyczna hartowana w wodzie węglowa stal narzędziowa, zamawiana według klas węgla od około 0.70% do 1.30% C. Twor…
X20CrMoV11-1 / 1.4922
X20CrMoV11-1 (1.4922) to martenzytyczna stal żarowytrzymała o zawartości 12% chromu, która przez dziesięciolecia pracowa…
Y12
Y12 to standardowa chińska stal automatowa siarkowo-fosforowa (GB/T 8731), krajowy odpowiednik koncepcji 1215. Jest prod…
Y15
Y15 to odpowiednik Y12 o wyższej zawartości węgla w chińskiej rodzinie stali automatowych siarkowo-fosforowych (GB/T 873…
Y20
Y20 przenosi chińską rodzinę stali automatowych (GB/T 8731) na bazę o zawartości 0.20% węgla z łamaniem wióra wyłącznie …
Y30
Y30 to element o zawartości 0.30% węgla w rodzinie stali automatowych GB/T 8731: siarka (0.15–0.25%) utrzymuje szybkość …
Y40Mn
Y40Mn to gatunek o najwyższej wytrzymałości w chińskiej rodzinie stali automatowych GB/T 8731: 0.40% węgla przy 1.20–1.5…
