Cr12MoV vs D2 vs SKD11: De D2-familie over normen heen

Cr12MoV, D2 en SKD11 delen een koudwerk-erfgoed met 12% chroom, maar zijn geen drie namen voor één staal. Deze gids scheidt de echte equivalenten van de oudere, magerdere neef.

Drie namen, twee staalsoorten

De koudwerkfamilie met 1.5% C – 12% Cr wordt wereldwijd gespecificeerd, maar de normen splitsen in twee generaties:

Kwaliteit Norm C Cr Mo V Relatie
D2 AISI/ASTM A681 1.40–1.60 11.0–13.0 0.7–1.2 0.5–1.1 Referentiekwaliteit
SKD11 JIS G4404 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.2–0.5 Nabij-equivalent aan D2
1.2379 EN ISO 4957 1.45–1.60 11.0–13.0 0.7–1.0 0.7–1.0 Nabij-equivalent aan D2
Cr12Mo1V1 GB/T 1299 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.5–1.1 Nabij-equivalent aan D2
Cr12MoV GB/T 1299 1.45–1.70 11.0–13.5 0.4–0.6 0.15–0.3 Oudere, magerdere variant

Het Cr12MoV-voorbehoud

Cr12MoV stamt af van de Sovjet-tijdperk lijn van 12% Cr gereedschapsstaal, met ongeveer de helft van het molybdeen en een derde van het vanadium van D2. Gevolgen in de praktijk:

  • Lagere secundaire-hardeningrespons en iets lagere bereikbare hardheidsstabiliteit bij 60+ HRC.
  • Grovere carbideverdeling in grote doorsneden, met iets lagere taaiheid en slijtconsistentie.
  • Het hardt en werkt perfect goed voor algemene stans-, buig- en koudvormmatrijzen — de enorme geïnstalleerde basis bewijst dat — maar het is geen drop-in gelijke aan D2 voor langlopend, hoog-slijtend gereedschap.

Wat "nabij-equivalent" nog steeds verbergt

Zelfs onder echte equivalenten verschillen normen in toegestane carbidebandvorming, zuiverheid en leveringstoestand; het lagere vanadiumplafond van SKD11 vermindert de slijtvastheid iets ten opzichte van een hoog-vanadium D2-charge. Merk-verfijnde versies (ESR-omgesmolten D2, poedervarianten, en gemodificeerde kwaliteiten zoals DC53) bestaan juist omdat de basisfamilie ruimte laat voor verbetering.

Vervangingsregel

Behandel SKD11, 1.2379 en Cr12Mo1V1 als uitwisselbare startpunten voor D2-inzet, geverifieerd tegen het walserijcertificaat. Behandel Cr12MoV als een afzonderlijke, economischer kwaliteit: prima voor zijn eigen toepassingen, maar wanneer een tekening D2 zegt, is het leveren van Cr12MoV zonder instemming van de gereedschapsontwerper een vervanging die moet worden gemeld, niet aangenomen.

Gedrag bij warmtebehandeling

Alle familieleden harden in hetzelfde venster — austenitiseren rond 1020–1050 °C, afschrikken in olie, lucht of gas afhankelijk van doorsnede, en ontlaten tot 58–62 HRC — maar de respons verschilt met het legeringsgehalte. D2 en zijn nabije equivalenten vertonen een uitgesproken secundaire-hardeningspiek bij ontlaten rond 510–530 °C, die werkplaatsen gebruiken om hoge hardheid te combineren met maatstabiliteit voor kalibers en precisiematrijzen. Cr12MoV, met minder molybdeen en vanadium, heeft een vlakkere secundaire respons en wordt vaker laag ontlaten (rond 200 °C) voor maximale hardheid, met acceptatie van lagere taaiheid. Restausteniet na afschrikken is significant over de hele familie; koelen of meervoudig ontlaten is standaardpraktijk voor precisiegereedschappen. Carbidesegregatie schaalt ook met blokmaat: in grote blokken vertonen al deze kwaliteiten — Cr12MoV het meest — gebande carbiden die één slijprichting bevoordelen en dunne randen kunnen splijten, wat verklaart waarom zwaargereedschap in gesmeed of ESR-materiaal wordt gespecificeerd en waarom de kwaliteitsnaam op het certificaat alleen nooit het hele verhaal vertelt.

Laatst bijgewerkt 2026-11-03. Part of the Steel.Wiki guides — see all guides.