Cr12MoV vs D2 vs SKD11: Standartlar Arasında D2 Ailesi
Cr12MoV, D2 ve SKD11, 12% krom soğuk iş mirasını paylaşır ancak tek bir çeliğin üç adı değildir. Bu kılavuz gerçek eşdeğerleri daha eski, daha yalın kuzeninden ayırır.
Üç ad, iki çelik
1.5% C – 12% Cr soğuk iş ailesi dünya çapında belirtilir, ancak standartlar iki kuşağa ayrılır:
| Kalite | Standart | C | Cr | Mo | V | İlişki |
|---|---|---|---|---|---|---|
| D2 | AISI/ASTM A681 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.7–1.2 | 0.5–1.1 | Referans kalite |
| SKD11 | JIS G4404 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.8–1.2 | 0.2–0.5 | D2'ye yakın eşdeğer |
| 1.2379 | EN ISO 4957 | 1.45–1.60 | 11.0–13.0 | 0.7–1.0 | 0.7–1.0 | D2'ye yakın eşdeğer |
| Cr12Mo1V1 | GB/T 1299 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.8–1.2 | 0.5–1.1 | D2'ye yakın eşdeğer |
| Cr12MoV | GB/T 1299 | 1.45–1.70 | 11.0–13.5 | 0.4–0.6 | 0.15–0.3 | Daha eski, daha yalın varyant |
Cr12MoV uyarısı
Cr12MoV, Sovyet döneminin 12% Cr takım çeliği soyundan gelir; D2'nin molibdeninin yaklaşık yarısına ve vanadyumunun üçte birine sahiptir. Pratikteki sonuçları:
- Daha düşük ikincil sertleşme tepkisi ve 60+ HRC'de biraz daha düşük ulaşılabilir sertlik kararlılığı.
- Büyük kesitlerde daha kaba karbür dağılımı, biraz daha düşük tokluk ve aşınma tutarlılığı ile.
- Genel kesme, bükme ve soğuk şekillendirme kalıpları için kusursuz şekilde sertleşir ve çalışır — muazzam kurulu taban bunu kanıtlar — ancak uzun serili, yüksek aşınmalı takımlar için D2'nin birebir eşdeğeri değildir.
"Yakın eşdeğer"in hala gizlediği şey
Gerçek eşdeğerler arasında bile standartlar izin verilen karbür bantlaşması, temizlik ve teslim koşulu açısından farklılık gösterir; SKD11'in daha düşük vanadyum tavanı, yüksek vanadyumlu bir D2 dökümüne kıyasla aşınma direncini biraz azaltır. Marka rafine versiyonları (ESR ile yeniden ergitilmiş D2, toz varyantları ve DC53 gibi modifiye kaliteler) tam olarak temel ailenin iyileştirme alanı bırakması nedeniyle vardır.
İkame kuralı
SKD11, 1.2379 ve Cr12Mo1V1'i, haddehane sertifikasına karşı doğrulanmış şekilde, D2 görevi için birbirinin yerine kullanılabilir başlangıç noktaları olarak kabul edin. Cr12MoV'yi ayrı, daha ekonomik bir kalite olarak kabul edin: kendi uygulamaları için uygundur, ancak bir çizim D2 diyorsa, takım tasarımcısının onayı olmadan Cr12MoV tedarik etmek, varsayılmak yerine açıklanması gereken bir ikamedir.
Isıl işlem davranışı
Tüm aile üyeleri aynı pencerede sertleşir — yaklaşık 1020–1050 °C'de östenitleyin, kesite bağlı olarak yağda, havada veya gazda su verin ve 58–62 HRC'ye temperleyin — ancak tepki alaşım içeriğine göre farklılık gösterir. D2 ve yakın eşdeğerleri, yaklaşık 510–530 °C'de temperlemede belirgin bir ikincil sertleşme piki gösterir; atölyeler bunu, ölçüm aletleri ve hassas kalıplar için yüksek sertliği boyutsal kararlılıkla birleştirmek üzere kullanır. Cr12MoV, daha az molibden ve vanadyumla, daha düz bir ikincil tepkiye sahiptir ve daha düşük tokluğu kabul ederek maksimum sertlik için daha sık düşük sıcaklıkta temperlenir (yaklaşık 200 °C). Su verme sonrası kalıntı östenit aile genelinde önemlidir; hassas takımlar için soğutma veya çoklu temperleme standart uygulamadır. Karbür segregasyonu ayrıca külçe boyutuyla büyür: büyük bloklarda tüm bu kaliteler — en çok Cr12MoV — bir taşlama yönünü destekleyen ve ince kenarları ayırabilen bantlı karbürler gösterir; bu nedenle ağır hizmet takımları dövme veya ESR stoğunda belirtilir ve sertifikanın kalite adı tek başına tüm hikayeyi asla anlatmaz.
Son güncelleme 2026-11-03. Part of the Steel.Wiki guides — see all guides.
