Cr12MoV vs D2 vs SKD11: D2-familjen över standarder

Cr12MoV, D2 och SKD11 delar ett arv som kallarbetsstål med 12% krom men är inte tre namn för ett stål. Den här guiden skiljer de verkliga ekvivalenterna från den äldre, magrare kusinen.

Tre namn, två stål

Familjen för kallarbete med 1.5% C – 12% Cr specificeras över hela världen, men standarderna delar sig i två generationer:

Kvalitet Standard C Cr Mo V Relation
D2 AISI/ASTM A681 1.40–1.60 11.0–13.0 0.7–1.2 0.5–1.1 Referenskvalitet
SKD11 JIS G4404 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.2–0.5 Nära ekvivalent med D2
1.2379 EN ISO 4957 1.45–1.60 11.0–13.0 0.7–1.0 0.7–1.0 Nära ekvivalent med D2
Cr12Mo1V1 GB/T 1299 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.5–1.1 Nära ekvivalent med D2
Cr12MoV GB/T 1299 1.45–1.70 11.0–13.5 0.4–0.6 0.15–0.3 Äldre, magrare variant

Förbehållet för Cr12MoV

Cr12MoV härstammar från verktygsstålslinjen med 12% Cr från sovjettiden, med ungefär hälften av molybdenet och en tredjedel av vanadinet jämfört med D2. Konsekvenser i praktiken:

  • Lägre sekundärhärdningsrespons och något lägre uppnåelig hårdhetsstabilitet vid 60+ HRC.
  • Grovre karbidfördelning i stora sektioner, med något lägre seghet och slitjämnhet.
  • Det härdar och fungerar helt väl för allmänna stans-, bocknings- och kallformningsverktyg — den enorma installerade basen bevisar det — men det är inte en direkt likvärdig ersättning för D2 för verktyg med långa serier och högt slitage.

Vad "nära ekvivalent" fortfarande döljer

Även bland verkliga ekvivalenter skiljer sig standarderna åt vad gäller tillåten karbidbandning, renhet och leveranstillstånd; SKD11:s lägre vanadintak minskar slitstyrkan något jämfört med en D2-charge med högt vanadin. Varumärkesförädlade versioner (ESR-omsmält D2, pulvervarianter och modifierade kvaliteter som DC53) finns just för att basfamiljen lämnar utrymme för förbättring.

Substitutionsregel

Behandla SKD11, 1.2379 och Cr12Mo1V1 som utbytbara utgångspunkter för D2-drift, verifierade mot verkscertifikatet. Behandla Cr12MoV som en separat, mer ekonomisk kvalitet: utmärkt för sina egna tillämpningar, men när en ritning säger D2 är leverans av Cr12MoV utan verktygskonstruktörens samtycke en substitution som bör redovisas, inte antas.

Beteende vid värmebehandling

Alla familjemedlemmar härdar i samma fönster — austenitisera runt 1020–1050 °C, kyl i olja, luft eller gas beroende på sektion, och anlöp till 58–62 HRC — men responsen skiljer sig med legeringsinnehållet. D2 och dess nära ekvivalenter visar en uttalad sekundärhärdningstopp vid anlöpning runt 510–530 °C, vilket verkstäder använder för att kombinera hög hårdhet med dimensionsstabilitet för tolkar och precisionsverktyg. Cr12MoV, med mindre molybden och vanadin, har en plattare sekundär respons och låganlöps oftare (runt 200 °C) för maximal hårdhet, med lägre seghet som acceptans. Restaustenit efter kylning är betydande i hela familjen; kylning eller flera anlöpningar är standardpraxis för precisionsverktyg. Karbidsegring skalar också med götstorlek: i stora block visar alla dessa kvaliteter — Cr12MoV mest av alla — bandade karbider som favoriserar en slipriktning och kan spräcka tunna kanter, vilket är anledningen till att verktyg för tung drift specificeras i smitt eller ESR-material och varför certifikatets kvalitetsnamn ensamt aldrig berättar hela historien.

Senast uppdaterad 2026-11-03. Part of the Steel.Wiki guides — see all guides.