SCM430
Data verifieradSCM430 är det krom-molybdenhaltiga maskinkonstruktionsstålet enligt JIS G4053 som motsvarar AISI 4130, med ett något högre mangan- och kromintervall i JIS-specifikationen. Det är ett av de mest handlade legerade rundstängerna i Japan och Sydostasien för axlar, bultar och hydraulkomponenter.
Kemisk sammansättning
| Grundämne | Innehåll (%) |
|---|---|
| C | 0.28–0.33 |
| Si | 0.15–0.35 |
| Mn | 0.60–0.85 |
| P | ≤0.030 |
| S | ≤0.030 |
| Cr | 0.90–1.20 |
| Mo | 0.15–0.30 |
Viktprocent, enligt gällande standards intervall. Faktiska värden per smälta finns på verksintyget.
Egenskaper
| Tensile strength | ≥830 MPa (Q&T reference) |
| Yield strength | ≥685 MPa (Q&T reference) |
| Density | 7.85 g/cm³ |
Värmebehandling
Släck 850–880 °C i olja; anlöp 550–650 °C till erforderlig hårdhet. Normalisera före bearbetning för bästa konsekvens.
Motsvarigheter
| Standard | Beteckning |
|---|---|
| din | 25CrMo4 / 1.7218 (near) |
| aisi | 4130 |
| jis | SCM430 (JIS G4053) |
| gb | 30CrMo (near) |
Jämför sida vid sida: SCM430 vs 4130 · SCM430 vs SCM435
Equivalents overlap in chemistry and use but are not always identical — see our equivalents guide before substituting in certified designs.
Användningsområden & Bearbetning
Användningsområden: Axlar, pinnbultar och höghållfasta bultar, delar till hydraulcylindrar, cykel- och motorcykelramar, allmänna maskinkomponenter.
Bearbetning: Bearbetas väl i glödgat eller normaliserat tillstånd; svetsbar med förvärmning och kontrollerad kylning, även om de flesta delar används bultade eller bearbetade snarare än svetsade.
Vanliga frågor
- SCM430 jämfört med AISI 4130?
- Nästan identiska kvaliteter: kol (0.28–0.33%), krom- och molybdenintervallen överlappar, men JIS specificerar högre mangan (0.60–0.85% jämfört med 0.40–0.60%) och ett Mo-tak på 0.30% jämfört med 0.25%. För seghärdat stångarbete korslevereras de rutinmässigt mot verkcertifikat.
Behöver du SCM430 från lager?
Steel.Wiki sponsras av Shenzhen NewAsia Special Steel (Nasteel), en lagerhållare av specialstål i Shenzhen som lagerför form-, verktygs- och legerade stål med EN 10204 3.1-certifiering.
Begär offertBesök NasteelKälla: JIS G4053 published ranges · Senast uppdaterad 2026-11-03. Data is indicative — verify critical values against the governing standard and mill certificate before use.
