Cr12MoV vs D2 vs SKD11: Familia D2 în diferite standarde
Cr12MoV, D2 și SKD11 împărtășesc o moștenire de lucru la rece cu 12% crom, dar nu sunt trei denumiri pentru un singur oțel. Acest ghid separă echivalențele reale de ruda mai veche și mai slab aliată.
Trei denumiri, două oțeluri
Familia de lucru la rece 1.5% C – 12% Cr este specificată în întreaga lume, dar standardele se împart în două generații:
| Marcă | Standard | C | Cr | Mo | V | Relație |
|---|---|---|---|---|---|---|
| D2 | AISI/ASTM A681 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.7–1.2 | 0.5–1.1 | Marcă de referință |
| SKD11 | JIS G4404 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.8–1.2 | 0.2–0.5 | Aproape echivalentă cu D2 |
| 1.2379 | EN ISO 4957 | 1.45–1.60 | 11.0–13.0 | 0.7–1.0 | 0.7–1.0 | Aproape echivalentă cu D2 |
| Cr12Mo1V1 | GB/T 1299 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.8–1.2 | 0.5–1.1 | Aproape echivalentă cu D2 |
| Cr12MoV | GB/T 1299 | 1.45–1.70 | 11.0–13.5 | 0.4–0.6 | 0.15–0.3 | Variantă mai veche, mai slab aliată |
Precizarea privind Cr12MoV
Cr12MoV descinde din linia de oțeluri pentru scule cu 12% Cr din epoca sovietică, cu aproximativ jumătate din molibdenul și o treime din vanadiul lui D2. Consecințe în practică:
- Răspuns mai scăzut de durificare secundară și stabilitate a durității atinse ușor mai scăzută la 60+ HRC.
- Distribuție mai grosieră a carburilor în secțiuni mari, cu tenacitate și consistență la uzură oarecum mai scăzute.
- Se călește și funcționează perfect bine pentru matrițe generale de ștanțare, îndoire și formare la rece — baza instalată enormă dovedește acest lucru — dar nu este un înlocuitor direct egal cu D2 pentru scule de lungă durată, cu uzură ridicată.
Ce ascunde încă „aproape echivalent"
Chiar și între echivalențele reale, standardele diferă în ceea ce privește benzi de carburi permise, puritatea și starea de livrare; plafonul mai scăzut de vanadiu al SKD11 reduce ușor rezistența la uzură față de o șarjă D2 cu vanadiu ridicat. Versiunile rafinate de marcă (D2 retopit ESR, variante din pulberi și mărci modificate, cum ar fi DC53) există tocmai pentru că familia de bază lasă loc de îmbunătățire.
Regula de înlocuire
Tratați SKD11, 1.2379 și Cr12Mo1V1 ca puncte de plecare interschimbabile pentru solicitarea D2, verificate pe certificatul de uzină. Tratați Cr12MoV ca o marcă separată, mai economică: potrivită pentru propriile aplicații, dar atunci când un desen spune D2, furnizarea Cr12MoV fără acordul proiectantului de scule este o înlocuire care trebuie dezvăluită, nu presupusă.
Comportamentul la tratament termic
Toți membrii familiei se călesc în aceeași fereastră — austenitizare la aproximativ 1020–1050 °C, călire în ulei, aer sau gaz, în funcție de secțiune, și revenire la 58–62 HRC — dar răspunsul diferă în funcție de conținutul de aliaj. D2 și echivalențele sale apropiate prezintă un vârf pronunțat de durificare secundară la revenire în jurul valorii de 510–530 °C, pe care atelierele îl folosesc pentru a combina duritatea ridicată cu stabilitatea dimensională pentru calibre și matrițe de precizie. Cr12MoV, cu mai puțin molibden și vanadiu, are un răspuns secundar mai plat și este mai adesea revenit la temperatură scăzută (aproximativ 200 °C) pentru duritate maximă, acceptând o tenacitate mai scăzută. Austenita reținută după călire este semnificativă în întreaga familie; refrigerarea sau revenirile multiple sunt practică standard pentru sculele de precizie. Segregarea carburilor crește, de asemenea, odată cu dimensiunea lingoului: în blocurile mari, toate aceste mărci — Cr12MoV cel mai mult — prezintă carburi în benzi, care favorizează o direcție de rectificare și pot despica muchii subțiri, motiv pentru care sculele pentru solicitări grele sunt specificate în stoc forjat sau ESR și pentru care doar numele mărcii de pe certificat nu spune niciodată întreaga poveste.
Ultima actualizare 2026-11-03. Part of the Steel.Wiki guides — see all guides.
