Cr12MoV vs D2 vs SKD11: D2-familien på tvers av standarder

Cr12MoV, D2 og SKD11 deler en kaldarbeidsarv med 12% krom, men er ikke tre navn på ett stål. Denne guiden skiller de virkelige ekvivalentene fra den eldre, magrere slektningen.

Tre navn, to stål

Kaldarbeidsfamilien med 1.5% C – 12% Cr er spesifisert over hele verden, men standardene deler seg i to generasjoner:

Kvalitet Standard C Cr Mo V Forhold
D2 AISI/ASTM A681 1.40–1.60 11.0–13.0 0.7–1.2 0.5–1.1 Referansekvalitet
SKD11 JIS G4404 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.2–0.5 Nærekvivalent til D2
1.2379 EN ISO 4957 1.45–1.60 11.0–13.0 0.7–1.0 0.7–1.0 Nærekvivalent til D2
Cr12Mo1V1 GB/T 1299 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.5–1.1 Nærekvivalent til D2
Cr12MoV GB/T 1299 1.45–1.70 11.0–13.5 0.4–0.6 0.15–0.3 Eldre, magrere variant

Forbeholdet om Cr12MoV

Cr12MoV stammer fra verktøystållinjen med 12% Cr fra sovjettiden, med omtrent halvparten av molybdenet og en tredjedel av vanadiumet til D2. Konsekvenser i praksis:

  • Lavere respons på sekundærherding og litt lavere stabilitet i oppnåelig hardhet ved 60+ HRC.
  • Grovere karbidfordeling i store tverrsnitt, med noe lavere seighet og konsistens i slitasje.
  • Den herdes og fungerer helt fint for generelle matriser for stansing, bøying og kaldforming — den enorme installerte basen beviser det — men den er ikke en direkte lik erstatning for D2 for verktøy med lange serier og høy slitasje.

Hva «nærekvivalent» fortsatt skjuler

Selv blant virkelige ekvivalenter skiller standarder seg i tillatt karbidbånding, renhet og leveringstilstand; det lavere vanadiumtaket for SKD11 reduserer slitasjemotstanden litt sammenlignet med en D2-smelte med høyt vanadium. Merkevareforfinede versjoner (ESR-ommsmeltet D2, pulvervarianter og modifiserte kvaliteter som DC53) finnes nettopp fordi grunnfamilien gir rom for forbedring.

Regel for utskifting

Behandle SKD11, 1.2379 og Cr12Mo1V1 som utskiftbare utgangspunkter for D2-oppgaver, verifisert mot valsverksertifikatet. Behandle Cr12MoV som en separat, mer økonomisk kvalitet: fin for sine egne bruksområder, men når en tegning sier D2, er levering av Cr12MoV uten samtykke fra verktøykonstruktøren en utskifting som bør opplyses, ikke antas.

Oppførsel ved varmebehandling

Alle familiemedlemmer herdes i samme vindu — austenittiser rundt 1020–1050 °C, bråkjøl i olje, luft eller gass avhengig av tverrsnitt, og anløp til 58–62 HRC — men responsen skiller seg med legeringsinnhold. D2 og dens nærekvivalenter viser en uttalt topp for sekundærherding ved anløping rundt 510–530 °C, som verksteder bruker for å kombinere høy hardhet med dimensjonsstabilitet for målere og presisjonsmatriser. Cr12MoV, med mindre molybden og vanadium, har en flatere sekundær respons og lavanløpes oftere (rundt 200 °C) for maksimal hardhet, med aksept av lavere seighet. Restaustenitt etter bråkjøling er betydelig på tvers av familien; kjøling eller flere anløpinger er standard praksis for presisjonsverktøy. Karbidsegregering skalerer også med blokkstørrelse: i store blokker viser alle disse kvalitetene — Cr12MoV mest av alt — båndede karbider som favoriserer én sliperetning og kan splitte tynne egger, og det er derfor kraftige verktøy spesifiseres i smidd eller ESR-lager og hvorfor kvalitetsnavnet på sertifikatet alene aldri forteller hele historien.

Sist oppdatert 2026-11-03. Part of the Steel.Wiki guides — see all guides.