Cr12MoV vs D2 vs SKD11: D2-perhe standardien yli

Cr12MoV, D2 ja SKD11 jakavat 12% kromin kylmätyöhistorian, mutta eivät ole kolme nimeä yhdelle teräkselle. Tässä oppaassa erotetaan todelliset vastineet vanhemmasta, laihemmasta serkusta.

Kolme nimeä, kaksi terästä

1.5% C – 12% Cr kylmätyöperhe spesifioidaan maailmanlaajuisesti, mutta standardit jakautuvat kahteen sukupolveen:

Laji Standardi C Cr Mo V Suhde
D2 AISI/ASTM A681 1.40–1.60 11.0–13.0 0.7–1.2 0.5–1.1 Vertailulaji
SKD11 JIS G4404 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.2–0.5 D2:n lähivastine
1.2379 EN ISO 4957 1.45–1.60 11.0–13.0 0.7–1.0 0.7–1.0 D2:n lähivastine
Cr12Mo1V1 GB/T 1299 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.5–1.1 D2:n lähivastine
Cr12MoV GB/T 1299 1.45–1.70 11.0–13.5 0.4–0.6 0.15–0.3 Vanhempi, laihempi muunnos

Cr12MoV-varoitus

Cr12MoV polveutuu neuvostoaikaisesta 12% Cr työkaluterässuvusta, jossa on karkeasti puolet D2:n molybdeenista ja kolmasosa vanadiinista. Seurauksia käytännössä:

  • Heikompi toissijaisen karkaisun vaste ja hieman heikompi saavutettavan kovuuden stabiilius 60+ HRC:ssa.
  • Karkeampi karbidijakauma suurissa poikkileikkauksissa, hieman heikommalla sitkeydellä ja kulumisen tasaisuudella.
  • Se karkenee ja toimii täysin hyvin yleisiin lävistys-, taivutus- ja kylmämuovausmuotteihin — valtava asennettu kanta todistaa sen — mutta se ei ole sellaisenaan D2:n veroinen pitkille sarjoille ja kovalle kulumiselle tarkoitettuihin työkaluihin.

Mitä "lähivastine" silti piilottaa

Todellistenkin vastineiden välillä standardit eroavat sallitulta karbidinauhaisuudelta, puhtaudelta ja toimitustilalta; SKD11:n alhaisempi vanadiinikatto vähentää hieman kulumiskestävyyttä korkean vanadiinin D2-erään verrattuna. Merkkijalostetut versiot (ESR-uudelleensulatettu D2, jauhemuunnokset ja muunnellut lajit kuten DC53) ovat olemassa juuri siksi, että perusperhe jättää tilaa parantamiselle.

Korvaussääntö

Käsittele SKD11:tä, 1.2379:ää ja Cr12Mo1V1:tä vaihdettavina lähtökohtina D2-käytölle, todennettuna ainestodistusta vastaan. Käsittele Cr12MoV:ta erillisenä, taloudellisempana lajina: hyvä omiin sovelluksiinsa, mutta kun piirustuksessa lukee D2, Cr12MoV:n toimittaminen ilman työkalusuunnittelijan suostumusta on korvaus, joka tulisi ilmoittaa, ei olettaa.

Lämpökäsittelykäyttäytyminen

Kaikki perheen jäsenet karkenevat samassa ikkunassa — austenitointi noin 1020–1050 °C, sammutus öljyyn, ilmaan tai kaasuun poikkileikkauksesta riippuen ja päästö 58–62 HRC — mutta vaste eroaa seospitoisuuden mukaan. D2 ja sen lähivastineet osoittavat voimakkaan toissijaisen karkaisun huipun päästettäessä noin 510–530 °C, jota työpajat käyttävät yhdistämään korkean kovuuden ja mittastabiiliuden mittoihin ja tarkkuusmuotteihin. Cr12MoV:lla, jossa on vähemmän molybdeenia ja vanadiinia, on latteampi toissijainen vaste, ja se päästetään useammin matalalle (noin 200 °C) maksimaalisen kovuuden vuoksi, heikomman sitkeyden hyväksyen. Jäännösausteniitti sammutuksen jälkeen on merkittävä koko perheessä; jäähdytys tai useat päästöt ovat vakiokäytäntö tarkkuustyökaluille. Karbidierotus kasvaa myös valanteen koon mukana: suurissa kappaleissa kaikki nämä lajit — Cr12MoV eniten — osoittavat nauhamaisia karbideja, jotka suosivat yhtä hiontasuuntaa ja voivat halkaista ohuita särmiä, minkä vuoksi raskaan käytön työkalut spesifioidaan taottuna tai ESR-varastona, ja miksi todistuksen lajinimi yksin ei koskaan kerro koko tarinaa.

Päivitetty viimeksi 2026-11-03. Part of the Steel.Wiki guides — see all guides.