SCM430

Tiedot vahvistettu

SCM430 on JIS G4053 -kromi-molybdeeni-koneteräsrunkoteräs, joka vastaa AISI 4130:tä, hieman korkeammalla mangaani- ja kromi-ikkunalla JIS-spesifikaatiossa. Se on yksi Japanin ja Kaakkois-Aasian vaihdetuimmista seospyörötangoista akseleihin, pultteihin ja hydrauliikkakomponentteihin.

DIN25CrMo4 / 1.7218 (near)
AISI4130
JISSCM430 (JIS G4053)
CategorySeos- ja koneteräs

Kemiallinen koostumus

AlkuainePitoisuus (%)
C0.28–0.33
Si0.15–0.35
Mn0.60–0.85
P≤0.030
S≤0.030
Cr0.90–1.20
Mo0.15–0.30

Painoprosentteina, sovellettavan standardin vaihteluvälien mukaan. Kunkin sulatuksen todelliset arvot ovat tehtaan todistuksessa.

Ominaisuudet

Tensile strength≥830 MPa (Q&T reference)
Yield strength≥685 MPa (Q&T reference)
Density7.85 g/cm³

Lämpökäsittely

Sammutus 850–880 °C öljyyn; päästö 550–650 °C vaadittuun kovuuteen. Normalisoi ennen koneistusta parhaan tasaisuuden saamiseksi.

Vastaavat laadut

StandardiNimike
din25CrMo4 / 1.7218 (near)
aisi4130
jisSCM430 (JIS G4053)
gb30CrMo (near)

Vertaa rinnakkain: SCM430 vs 4130 · SCM430 vs SCM435

Equivalents overlap in chemistry and use but are not always identical — see our equivalents guide before substituting in certified designs.

Käyttökohteet & Työstö

Käyttökohteet: Akselit, vaarnat ja suurlujuuspultit, hydrauliikkasylinterien osat, polkupyörä- ja moottoripyörärungot, yleiset konekomponentit.

Työstö: Koneistuu hyvin hehkutettuna tai normalisoituna; hitsattavissa esilämmityksellä ja hallitulla jäähdytyksellä, vaikka useimmat osat käytetään pultattuina tai koneistettuina hitsattujen sijaan.

Usein kysyttyä

SCM430 vs AISI 4130?
Lähes identtiset laadut: hiili (0.28–0.33%), kromi- ja molybdeeni-ikkunat menevät päällekkäin, mutta JIS määrittelee korkeamman mangaanin (0.60–0.85% vs 0.40–0.60%) ja Mo-katon 0.30% vs 0.25%. Karkaistuun ja päästettyyn tankotyöhön ne toimitetaan rutiininomaisesti ristiin tehdastodistuksia vasten.

Tarvitsetko SCM430 varastosta?

Steel.Wikiä sponsoroi Shenzhen NewAsia Special Steel (Nasteel), shenzheniläinen erikoisterästen varastomyyjä, jonka varastossa on muotti-, työkalu- ja seosteräksiä EN 10204 3.1 -sertifioinnilla.

Pyydä tarjousVieraile Nasteelissa

Lähde: JIS G4053 published ranges · Päivitetty viimeksi 2026-11-03. Data is indicative — verify critical values against the governing standard and mill certificate before use.