Cr12MoV در برابر D2 در برابر SKD11: خانواده D2 در استانداردها

Cr12MoV, D2 و SKD11 یک میراث کار سرد 12% کروم را مشترک دارند، اما سه نام برای یک فولاد نیستند. این راهنما معادل‌های واقعی را از خویشاوند قدیمی‌تر و کم‌آلیاژتر جدا می‌کند.

سه نام، دو فولاد

خانواده کار سرد 1.5% C – 12% Cr در سراسر جهان تعیین می‌شود، اما استانداردها به دو نسل تقسیم می‌شوند:

گرید استاندارد C Cr Mo V رابطه
D2 AISI/ASTM A681 1.40–1.60 11.0–13.0 0.7–1.2 0.5–1.1 گرید مرجع
SKD11 JIS G4404 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.2–0.5 تقریباً معادل D2
1.2379 EN ISO 4957 1.45–1.60 11.0–13.0 0.7–1.0 0.7–1.0 تقریباً معادل D2
Cr12Mo1V1 GB/T 1299 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.5–1.1 تقریباً معادل D2
Cr12MoV GB/T 1299 1.45–1.70 11.0–13.5 0.4–0.6 0.15–0.3 گونه قدیمی‌تر و کم‌آلیاژتر

هشدار Cr12MoV

Cr12MoV از دودمان فولاد ابزار 12% Cr دوران شوروی سرچشمه می‌گیرد، با تقریباً نیمی از مولیبدن و یک سوم وانادیم D2. پیامدها در عمل:

  • پاسخ سخت‌شوندگی ثانویه کمتر و پایداری سختی قابل‌دستیابی اندکی کمتر در 60+ HRC.
  • توزیع کاربید درشت‌تر در مقاطع بزرگ، با چقرمگی و سازگاری سایش تا حدی کمتر.
  • این فولاد برای قالب‌های پانچ‌زنی، خم‌کاری و شکل‌دهی سرد عمومی به‌خوبی سخت‌کاری می‌شود و کار می‌کند — پایگاه عظیم نصب‌شده این را ثابت می‌کند — اما برای ابزارهای طولانی‌مدت و پر‌سایش، جایگزین هم‌ارز مستقیم D2 نیست.

آنچه «تقریباً معادل» هنوز پنهان می‌کند

حتی در میان معادل‌های واقعی، استانداردها در نواربندی مجاز کاربید، تمیزی، و شرایط تحویل متفاوت هستند؛ سقف وانادیم پایین‌تر SKD11 مقاومت به سایش را نسبت به یک ذوب D2 پر‌وانادیم اندکی کاهش می‌دهد. نسخه‌های پالایش‌شده با نام تجاری (D2 ذوب مجددشده با ESR، گونه‌های پودری، و گریدهای اصلاح‌شده مانند DC53) دقیقاً به این دلیل وجود دارند که خانواده پایه جای بهبود باقی می‌گذارد.

قاعده جایگزینی

SKD11, 1.2379 و Cr12Mo1V1 را به‌عنوان نقاط شروع قابل‌جایگزینی برای کار D2 در نظر بگیرید، که در برابر گواهی کارخانه تأیید شده‌اند. Cr12MoV را به‌عنوان یک گرید جداگانه و اقتصادی‌تر در نظر بگیرید: برای کاربردهای خودش مناسب است، اما هنگامی که یک نقشه D2 می‌گوید، تأمین Cr12MoV بدون توافق طراح ابزار جایگزینی‌ای است که باید افشا شود، و نه اینکه فرض گرفته شود.

رفتار عملیات حرارتی

همه اعضای خانواده در همان پنجره سخت‌کاری می‌شوند — آستنیته‌کردن در حدود 1020–1050 °C، کوئنچ در روغن، هوا یا گاز بسته به مقطع، و تمپر تا 58–62 HRC — اما پاسخ با محتوای آلیاژ متفاوت است. D2 و معادل‌های نزدیک آن یک قله سخت‌شوندگی ثانویه برجسته هنگام تمپر در حدود 510–530 °C نشان می‌دهند، که کارگاه‌ها از آن برای ترکیب سختی بالا با پایداری ابعادی برای گیج‌ها و قالب‌های دقیق استفاده می‌کنند. Cr12MoV، با مولیبدن و وانادیم کمتر، پاسخ ثانویه مسطح‌تری دارد و بیشتر اوقات برای حداکثر سختی در دمای پایین تمپر می‌شود (در حدود 200 °C)، و چقرمگی کمتر را می‌پذیرد. آستنیت باقی‌مانده پس از کوئنچ در سراسر خانواده قابل‌توجه است؛ سرمایش یا تمپرهای چندگانه رویه استاندارد برای ابزارهای دقیق است. جدایش کاربید نیز با اندازه شمش مقیاس می‌گیرد: در بلوک‌های بزرگ، همه این گریدها — Cr12MoV بیش از همه — کاربیدهای نواربندی‌شده‌ای نشان می‌دهند که یک جهت سنگ‌زنی را ترجیح می‌دهند و می‌توانند لبه‌های نازک را بشکافند، و به همین دلیل ابزارهای سنگین‌کار در موجودی آهنگری‌شده یا ESR تعیین می‌شوند و به همین دلیل نام گرید روی گواهی به‌تنهایی هرگز کل داستان را نمی‌گوید.

آخرین به‌روزرسانی 2026-11-03. Part of the Steel.Wiki guides — see all guides.