Cr12MoV έναντι D2 έναντι SKD11: Η οικογένεια D2 στα διάφορα πρότυπα
Οι Cr12MoV, D2 και SKD11 μοιράζονται μια κληρονομιά ψυχρής εργασίας με 12% χρώμιο, αλλά δεν είναι τρία ονόματα για έναν χάλυβα. Αυτός ο οδηγός διαχωρίζει τα πραγματικά ισοδύναμα από τον παλαιότερο, φτωχότερο ξάδερφο.
Τρία ονόματα, δύο χάλυβες
Η οικογένεια ψυχρής εργασίας 1.5% C – 12% Cr καθορίζεται παγκοσμίως, αλλά τα πρότυπα χωρίζονται σε δύο γενιές:
| Ποιότητα | Πρότυπο | C | Cr | Mo | V | Σχέση |
|---|---|---|---|---|---|---|
| D2 | AISI/ASTM A681 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.7–1.2 | 0.5–1.1 | Ποιότητα αναφοράς |
| SKD11 | JIS G4404 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.8–1.2 | 0.2–0.5 | Σχεδόν ισοδύναμη με D2 |
| 1.2379 | EN ISO 4957 | 1.45–1.60 | 11.0–13.0 | 0.7–1.0 | 0.7–1.0 | Σχεδόν ισοδύναμη με D2 |
| Cr12Mo1V1 | GB/T 1299 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.8–1.2 | 0.5–1.1 | Σχεδόν ισοδύναμη με D2 |
| Cr12MoV | GB/T 1299 | 1.45–1.70 | 11.0–13.5 | 0.4–0.6 | 0.15–0.3 | Παλαιότερη, φτωχότερη παραλλαγή |
Η επιφύλαξη για τον Cr12MoV
Ο Cr12MoV κατάγεται από τη σοβιετικής εποχής γενεαλογία χάλυβα εργαλείων με 12% Cr, με περίπου το μισό μολυβδαίνιο και το ένα τρίτο του βαναδίου του D2. Συνέπειες στην πράξη:
- Χαμηλότερη απόκριση δευτερογενούς σκλήρυνσης και ελαφρώς χαμηλότερη σταθερότητα εφικτής σκληρότητας στα 60+ HRC.
- Χονδρότερη κατανομή καρβιδίων σε μεγάλες διατομές, με κάπως χαμηλότερη ανθεκτικότητα και συνέπεια φθοράς.
- Σκληραίνει και λειτουργεί απόλυτα καλά για γενικές μήτρες κοπής, κάμψης και ψυχρής διαμόρφωσης — η τεράστια εγκατεστημένη βάση το αποδεικνύει — αλλά δεν είναι ισότιμος αντικαταστάτης του D2 για εργαλεία μεγάλης διάρκειας, υψηλής φθοράς.
Τι κρύβει ακόμη το «σχεδόν ισοδύναμο»
Ακόμη και μεταξύ πραγματικών ισοδυνάμων, τα πρότυπα διαφέρουν στην επιτρεπόμενη ζώνωση καρβιδίων, την καθαρότητα και την κατάσταση παράδοσης· το χαμηλότερο ανώτατο όριο βαναδίου του SKD11 μειώνει ελαφρώς την αντοχή στη φθορά έναντι μιας παρτίδας D2 υψηλού βαναδίου. Οι εκδόσεις εκλεπτυσμένες από μάρκες (D2 με επανατήξη ESR, παραλλαγές σκόνης, και τροποποιημένες ποιότητες όπως ο DC53) υπάρχουν ακριβώς επειδή η βασική οικογένεια αφήνει περιθώριο βελτίωσης.
Κανόνας υποκατάστασης
Αντιμετωπίστε τους SKD11, 1.2379 και Cr12Mo1V1 ως εναλλάξιμα σημεία εκκίνησης για χρήση D2, επαληθευμένα έναντι του πιστοποιητικού του ελασματουργείου. Αντιμετωπίστε τον Cr12MoV ως ξεχωριστή, πιο οικονομική ποιότητα: κατάλληλη για τις δικές της εφαρμογές, αλλά όταν ένα σχέδιο λέει D2, η προμήθεια Cr12MoV χωρίς τη συμφωνία του σχεδιαστή εργαλείου είναι μια υποκατάσταση που πρέπει να γνωστοποιείται, όχι να υποτίθεται.
Συμπεριφορά στη θερμική κατεργασία
Όλα τα μέλη της οικογένειας σκληραίνουν στο ίδιο παράθυρο — ωστενιτοποίηση γύρω στους 1020–1050 °C, απόσβεση σε λάδι, αέρα ή αέριο ανάλογα με τη διατομή, και επαναφορά στα 58–62 HRC — αλλά η απόκριση διαφέρει με την περιεκτικότητα σε κράματα. Ο D2 και τα σχεδόν ισοδύναμά του παρουσιάζουν έντονη κορυφή δευτερογενούς σκλήρυνσης κατά την επαναφορά γύρω στους 510–530 °C, την οποία τα εργαστήρια χρησιμοποιούν για να συνδυάσουν υψηλή σκληρότητα με σταθερότητα διαστάσεων για μετρητές και μήτρες ακριβείας. Ο Cr12MoV, με λιγότερο μολυβδαίνιο και βανάδιο, έχει πιο επίπεδη δευτερογενή απόκριση και επαναφέρεται συχνότερα σε χαμηλή θερμοκρασία (γύρω στους 200 °C) για μέγιστη σκληρότητα, αποδεχόμενος χαμηλότερη ανθεκτικότητα. Ο παραμένων ωστενίτης μετά την απόσβεση είναι σημαντικός σε όλη την οικογένεια· η ψύξη ή οι πολλαπλές επαναφορές είναι τυπική πρακτική για εργαλεία ακριβείας. Ο διαχωρισμός καρβιδίων κλιμακώνεται επίσης με το μέγεθος του πλινθώματος: σε μεγάλα μπλοκ, όλες αυτές οι ποιότητες — ο Cr12MoV περισσότερο από όλες — παρουσιάζουν ζωνωτά καρβίδια που ευνοούν μία κατεύθυνση τροχίσματος και μπορούν να σχίσουν λεπτές ακμές, γι' αυτό τα εργαλεία βαριάς χρήσης καθορίζονται σε σφυρήλατο ή ESR απόθεμα και γιατί το όνομα ποιότητας του πιστοποιητικού από μόνο του δεν λέει ποτέ όλη την ιστορία.
Τελευταία ενημέρωση 2026-11-03. Part of the Steel.Wiki guides — see all guides.
