Cr12MoV vs D2 vs SKD11: D2-familien på tværs af standarder

Cr12MoV, D2 og SKD11 deler en koldarbejdsarv med 12% chrom, men er ikke tre navne for ét stål. Denne guide adskiller de sande ækvivalenter fra den ældre, magrere fætter.

Tre navne, to stål

Koldarbejdsfamilien med 1.5% C – 12% Cr specificeres verden over, men standarderne opdeles i to generationer:

Kvalitet Standard C Cr Mo V Forhold
D2 AISI/ASTM A681 1.40–1.60 11.0–13.0 0.7–1.2 0.5–1.1 Referencekvalitet
SKD11 JIS G4404 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.2–0.5 Nær ækvivalent til D2
1.2379 EN ISO 4957 1.45–1.60 11.0–13.0 0.7–1.0 0.7–1.0 Nær ækvivalent til D2
Cr12Mo1V1 GB/T 1299 1.40–1.60 11.0–13.0 0.8–1.2 0.5–1.1 Nær ækvivalent til D2
Cr12MoV GB/T 1299 1.45–1.70 11.0–13.5 0.4–0.6 0.15–0.3 Ældre, magrere variant

Forbeholdet ved Cr12MoV

Cr12MoV stammer fra sovjetæraens 12% Cr værktøjsstålslinje, med omtrent halvdelen af molybdænet og en tredjedel af vanadiumet i D2. Konsekvenser i praksis:

  • Lavere sekundærhærdningsrespons og lidt lavere opnåelig hårdhedsstabilitet ved 60+ HRC.
  • Grovere karbidfordeling i store sektioner, med noget lavere sejhed og slidkonsistens.
  • Det hærder og fungerer helt fint til generelle stansnings-, bøjnings- og koldformningsmatricer — den enorme installerede base beviser det — men det er ikke en direkte ligestillet erstatning for D2 til langvarigt værktøj med højt slid.

Hvad «nær ækvivalent» stadig skjuler

Selv blandt sande ækvivalenter adskiller standarder sig i tilladt karbidbånding, renhed og leveringstilstand; SKD11's lavere vanadiumloft reducerer lidt slidstyrken i forhold til en D2-charge med højt vanadium. Mærkeforfinede versioner (ESR-omsmeltet D2, pulvervarianter og modificerede kvaliteter såsom DC53) findes netop, fordi basisfamilien giver plads til forbedring.

Substitutionsregel

Behandl SKD11, 1.2379 og Cr12Mo1V1 som udskiftelige udgangspunkter for D2-drift, verificeret mod værkscertifikatet. Behandl Cr12MoV som en separat, mere økonomisk kvalitet: fin til sine egne anvendelser, men når en tegning siger D2, er levering af Cr12MoV uden værktøjskonstruktørens aftale en substitution, der bør oplyses, ikke antages.

Opførsel ved varmebehandling

Alle familiemedlemmer hærder i det samme vindue — austenitisér omkring 1020–1050 °C, bratkøl i olie, luft eller gas afhængigt af sektion, og anløb til 58–62 HRC — men responsen adskiller sig med legeringsindhold. D2 og dens nære ækvivalenter viser et udtalt sekundærhærdningstop ved anløbning omkring 510–530 °C, som værksteder bruger til at kombinere høj hårdhed med dimensionsstabilitet til målere og præcisionsmatricer. Cr12MoV, med mindre molybdæn og vanadium, har en fladere sekundær respons og anløbes oftere ved lav temperatur (omkring 200 °C) for maksimal hårdhed, idet lavere sejhed accepteres. Restaustenit efter bratkøling er betydelig på tværs af familien; køling eller flere anløbninger er standardpraksis til præcisionsværktøjer. Karbidsegregation skalerer også med barrestørrelse: i store blokke viser alle disse kvaliteter — Cr12MoV mest af alt — båndede karbider, der favoriserer én sliberetning og kan splitte tynde kanter, hvilket er grunden til, at kraftigt værktøj specificeres i smedet eller ESR-lager, og hvorfor certifikatets kvalitetsnavn alene aldrig fortæller hele historien.

Senest opdateret 2026-11-03. Part of the Steel.Wiki guides — see all guides.