Cr12MoV vs D2 vs SKD11: Rodina D2 napříč normami
Cr12MoV, D2 a SKD11 sdílejí dědictví ocelí pro práci za studena s 12% chromu, ale nejsou to tři názvy pro jednu ocel. Tento průvodce odděluje skutečné ekvivalenty od staršího, chudšího příbuzného.
Tři názvy, dvě oceli
Rodina ocelí pro práci za studena 1.5% C – 12% Cr je specifikována po celém světě, ale normy se dělí do dvou generací:
| Třída | Norma | C | Cr | Mo | V | Vztah |
|---|---|---|---|---|---|---|
| D2 | AISI/ASTM A681 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.7–1.2 | 0.5–1.1 | Referenční třída |
| SKD11 | JIS G4404 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.8–1.2 | 0.2–0.5 | Téměř ekvivalentní k D2 |
| 1.2379 | EN ISO 4957 | 1.45–1.60 | 11.0–13.0 | 0.7–1.0 | 0.7–1.0 | Téměř ekvivalentní k D2 |
| Cr12Mo1V1 | GB/T 1299 | 1.40–1.60 | 11.0–13.0 | 0.8–1.2 | 0.5–1.1 | Téměř ekvivalentní k D2 |
| Cr12MoV | GB/T 1299 | 1.45–1.70 | 11.0–13.5 | 0.4–0.6 | 0.15–0.3 | Starší, chudší varianta |
Upozornění k Cr12MoV
Cr12MoV pochází z linie nástrojových ocelí s 12% Cr ze sovětské éry, s zhruba polovinou molybdenu a třetinou vanadu oproti D2. Důsledky v praxi:
- Nižší odezva sekundárního vytvrzování a mírně nižší stabilita dosažitelné tvrdosti při 60+ HRC.
- Hrubší rozložení karbidů ve velkých profilech, s poněkud nižší houževnatostí a konzistencí opotřebení.
- Kalí se a pracuje naprosto dobře pro obecné vystřihovací, ohýbací a tvářecí nástroje za studena — obrovská instalovaná základna to dokazuje — ale není přímým rovnocenným náhradníkem D2 pro nástroje s dlouhou životností a vysokým opotřebením.
Co "téměř ekvivalentní" stále skrývá
I mezi skutečnými ekvivalenty se normy liší v povoleném páskování karbidů, čistotě a dodacím stavu; nižší strop vanadu u SKD11 mírně snižuje odolnost proti opotřebení oproti tavbě D2 s vysokým vanadem. Značkově zušlechtěné verze (D2 přetavená ESR, práškové varianty a modifikované třídy jako DC53) existují právě proto, že základní rodina ponechává prostor pro zlepšení.
Pravidlo záměny
Považujte SKD11, 1.2379 a Cr12Mo1V1 za zaměnitelné výchozí body pro použití D2, ověřené podle certifikátu válcovny. Považujte Cr12MoV za samostatnou, ekonomičtější třídu: vhodnou pro své vlastní aplikace, ale když výkres říká D2, dodání Cr12MoV bez souhlasu konstruktéra nástroje je záměna, která by měla být oznámena, nikoli předpokládána.
Chování při tepelném zpracování
Všichni členové rodiny se kalí ve stejném okně — austenitizace okolo 1020–1050 °C, kalení v oleji, na vzduchu nebo v plynu podle profilu a popouštění na 58–62 HRC — ale odezva se liší podle obsahu legur. D2 a její téměř ekvivalenty vykazují výrazný vrchol sekundárního vytvrzování při popouštění okolo 510–530 °C, který dílny využívají ke spojení vysoké tvrdosti s rozměrovou stabilitou pro měrky a přesné nástroje. Cr12MoV, s méně molybdenem a vanadem, má plošší sekundární odezvu a častěji se popouští při nízké teplotě (okolo 200 °C) pro maximální tvrdost, přičemž přijímá nižší houževnatost. Zbytkový austenit po kalení je významný v celé rodině; chlazení pod nulou nebo vícenásobné popouštění jsou standardní praxí pro přesné nástroje. Segregace karbidů také roste s velikostí ingotu: ve velkých blocích vykazují všechny tyto třídy — Cr12MoV nejvíce — páskované karbidy, které zvýhodňují jeden směr broušení a mohou štípat tenké hrany, což je důvod, proč se nástroje pro náročné použití specifikují v kovaném nebo ESR materiálu a proč samotný název třídy na certifikátu nikdy neřekne celý příběh.
Naposledy aktualizováno 2026-11-03. Part of the Steel.Wiki guides — see all guides.
