SM490A

Data ověřena

SM490A je svařitelná konstrukční ocel podle JIS G3106 — válcovaná ocel pro svařované konstrukce s řízeným chemickým složením (C ≤0.20%, Mn ≤1.60%) a rozsahem pevnosti v tahu 490–610 MPa. Je japonskou protějškovou třídou k Q345B a A572 Gr.50 a výchozím vylepšením oproti SS400 pro svařované nosné konstrukce.

DIN1.0570 (S355J2, near)
AISIA572 Gr.50 (near)
JISSM490A (JIS G3106)
CategoryKonstrukční a HSLA ocel

Chemické složení

PrvekObsah (%)
C≤0.20
Si≤0.55
Mn≤1.60
P≤0.035
S≤0.035

Hmotnostní procenta podle rozsahů příslušné normy. Skutečné hodnoty každé tavby jsou uvedeny v hutním atestu.

Vlastnosti

Tensile strength490–610 MPa
Yield strength≥325 MPa (≤16 mm)
Density7.85 g/cm³
ImpactA grade: no mandatory Charpy (B/C grades add impact requirements)

Tepelné zpracování

Válcovaná za tepla v dodávaném stavu; lze dohodnout normalizační dodávku. Bez kalicího zpracování.

Ekvivalentní značky

NormaOznačení
din1.0570 (S355J2, near)
aisiA572 Gr.50 (near)
jisSM490A (JIS G3106)
gbQ345B (near)

Porovnat vedle sebe: SM490A vs Q345B / 16Mn · SM490A vs S355J2 · SM490A vs SM520B · SM490A vs SS490

Equivalents overlap in chemistry and use but are not always identical — see our equivalents guide before substituting in certified designs.

Použití & Zpracování

Použití: Mosty, rámy budov, jeřáby, podpory tlakových zařízení, svařované deskové nosníky a všeobecná svařovaná výroba.

Zpracování: Dobrá svařitelnost při dodržování CEV podle atestu; třída A nemá zaručenou hodnotu rázové houževnatosti — pokud platí požadavek na zkoušku rázem v ohybu podle Charpyho, přejděte na SM490B/C.

Časté dotazy

SM490A vs Q345B?
Téměř ekvivalentní: obě jsou svařitelné značky HSLA s mezí kluzu ~325/345 MPa, rozsahem pevnosti v tahu 490–610 vs 470–630 MPa a podobnými limity C/Mn. Atesty jsou běžně vzájemně uznávány; třídy rázové houževnatosti se liší (Q345B má třídu Charpy pro 20 °C, SM490A nikoli).

Potřebujete SM490A ze skladu?

Steel.Wiki sponzoruje Shenzhen NewAsia Special Steel (Nasteel), skladový obchodník se speciálními ocelemi v Šen-čenu, který skladuje oceli na formy, nástrojové a legované oceli s certifikací EN 10204 3.1.

Poptat cenuNavštívit Nasteel

Zdroj: JIS G3106 published ranges · Naposledy aktualizováno 2026-11-03. Data is indicative — verify critical values against the governing standard and mill certificate before use.