SCM430
Data ověřenaSCM430 je chrom-molybdenová ocel pro strojní součásti podle JIS G4053 odpovídající AISI 4130, s mírně vyšším rozmezím manganu a chromu ve specifikaci JIS. Je jednou z nejvíce obchodovaných legovaných kulatých tyčí v Japonsku a jihovýchodní Asii pro hřídele, šrouby a hydraulické součásti.
Chemické složení
| Prvek | Obsah (%) |
|---|---|
| C | 0.28–0.33 |
| Si | 0.15–0.35 |
| Mn | 0.60–0.85 |
| P | ≤0.030 |
| S | ≤0.030 |
| Cr | 0.90–1.20 |
| Mo | 0.15–0.30 |
Hmotnostní procenta podle rozsahů příslušné normy. Skutečné hodnoty každé tavby jsou uvedeny v hutním atestu.
Vlastnosti
| Tensile strength | ≥830 MPa (Q&T reference) |
| Yield strength | ≥685 MPa (Q&T reference) |
| Density | 7.85 g/cm³ |
Tepelné zpracování
Kalení 850–880 °C do oleje; popouštění 550–650 °C na požadovanou tvrdost. Před obráběním normalizačně žíhejte pro nejlepší konzistenci.
Ekvivalentní značky
| Norma | Označení |
|---|---|
| din | 25CrMo4 / 1.7218 (near) |
| aisi | 4130 |
| jis | SCM430 (JIS G4053) |
| gb | 30CrMo (near) |
Porovnat vedle sebe: SCM430 vs 4130 · SCM430 vs SCM435
Equivalents overlap in chemistry and use but are not always identical — see our equivalents guide before substituting in certified designs.
Použití & Zpracování
Použití: Hřídele, závrtné šrouby a vysokopevnostní šrouby, díly hydraulických válců, rámy jízdních kol a motocyklů, všeobecné strojní součásti.
Zpracování: Dobře se obrábí v žíhaném nebo normalizačně žíhaném stavu; je svařitelná s předehřevem a řízeným ochlazováním, ačkoli většina dílů se používá šroubovaná nebo obráběná spíše než svařovaná.
Časté dotazy
- SCM430 oproti AISI 4130?
- Téměř totožné jakosti: rozmezí uhlíku (0.28–0.33%), chromu a molybdenu se překrývají, ale JIS specifikuje vyšší mangan (0.60–0.85% oproti 0.40–0.60%) a horní mez Mo 0.30% oproti 0.25%. Pro zušlechtěné tyče se běžně dodávají navzájem na základě atestů výrobce.
Potřebujete SCM430 ze skladu?
Steel.Wiki sponzoruje Shenzhen NewAsia Special Steel (Nasteel), skladový obchodník se speciálními ocelemi v Šen-čenu, který skladuje oceli na formy, nástrojové a legované oceli s certifikací EN 10204 3.1.
Poptat cenuNavštívit NasteelZdroj: JIS G4053 published ranges · Naposledy aktualizováno 2026-11-03. Data is indicative — verify critical values against the governing standard and mill certificate before use.
